سیستم عامل لینوکسمقالات وب

چگونه پکیج RPM را بر روی اوبونتو نصب کنیم؟

در این مقاله سعی می کنیم نحوه نصب پکیج RPM بر روی سرور مجازی اوبونتو را با هم مرور کنیم. سیستم های مبتنی بر دبیان همچون اوبونتو و سیستم های مبتنی بر ردهت همچون سنت او اس از لحاظ طراحی بسیار شبیه هم هستند. با اینحال تفاوت های اندکی در این موارد وجود دارد. به عنوان مثال سیستم های مبتنی بر ردهت از فایل های RPM برای نشان دادن پکیج های نرم افزاری استفاده می کنند این در حالیست که سیستم های مبتنی بر دبیان از فایل های deb استفاده می نمایند.  این نوع فایل ها در طراحی با هم متفاوت اند و نمی توان آن ها را خارج از نوعی که سیستم عامل از آن پشتیبانی می کند نصب کرد. با اینحال روش هایی برای استفاده از این پکیج ها و تبدیل آن ها به سایر انواع وجود دارد. برای نصب پکیج RPM دو روش پیش روی خود خواهید داشت.  روش اول تبدیل فایل rpm به فایل deb است. روش دوم نصب فایل rpm به طور مستقیم خواهد بود. هر دوی این روش ها نسبتا ساده هستند اما نصب پکیج rpm بر روی سیستم های مبتنی بر دبیان ممکن است بسته به نرم افزاری که نصب می شود به مشکلاتی منجر گردد.همراه وب ایده باشید تا این نصب را با هم مرور کنیم.

اضافه کردن مخزن universe:

برای روش اول شما به بسته نرم افزاری با نام Alien نیاز دارید که برای تبدیل فایل rpm به deb طراحی شده است. برای نصب alien باید مخزن نرم افزاری به نام universe را اضافه کنید. ترمینال خود را باز کنید و دستور زیر را در آن تایپ نمایید:

 

به روزرسانی apt-get:

نام کاربردی و پسورد خود را وارد کنید. حالا باید apt-get خود را  برای استفاده از مخزن به روز نمایید. برای اینکار می توانید از دستور زیر استفاده کنید:

 

نصب پکیج Alien:

خوب حالا که مخزن universe را اضافه کردید، به کمک دستور زیر می توانید پکیج Alien را هم نصب کنید:

 

تبدیل Rpm به deb:

حالا باید مطمئن شوید که پکیج نرم افزاری که دانلود کرده اید به صورت فایل rpm است. به فولدری بروید که فایل rpm در آن قرار گرفته است. بعد از اینکه فایل rpm خود را آماده کردید دستور زیر را اجرا نمایید:

 

نصب پکیج تبدیل شده :

برای تبدیل فایل ممکن است به زمان نیاز داشته باشید. بعد از اینکه فرآیند تکمیل شد می توانید فایل را به خوبی به کمک dpkg نصب نمایید:

 

این گزینه باید همانند یک فایل پکیج deb معمولی نصب شود. شما می توانید از نرم افزار تازه نصب شده خود به خوبی استفاده کنید.

 نصب مستقیم پکیج RPM بر روی سیستم:

در روش دوم ، از Alien به عنوان نرم افزاری برای نصب مستقیم RPM بر روی سیستم استفاده خواهیم کرد. کافیست دستور زیر را در فولدری که می خواهید پکیج  RPM نصب شود اجرا نمایید:

 

بعد از چند دقیقه این گزینه نیز بدون مشکل بر روی سیستم نصب می شود.

مشکلات احتمالی:

به خاطر داشته باشید که نصب پکیج هایی که برای سیستم شما طراحی نشده است ایده خوبی نخواهد بود . اینکار ممکن است برای dependency مشکل ساز باشد و خطاهایی را ایجاد کند. اگر نرم افزاری که در حال نصبش هستید dependency هایی دارد که باید نصب شود باید آن ها را از قبل نصب کرده باشید. همه این پکیج های تبدیل شده تنها خطر عملکرد نادرست نرم افزارها را افزایش می دهد. اگر جایگزین دیگری نبود ، کامپایل سورس کد بر روی دستگاه می تواند انتخاب بهتری باشد. اگر سوالی داشتید در قسمت دیدگاه ها با ما در میان بگذارید.

چگونه پکیج RPM را بر روی اوبونتو نصب کنیم؟
امتیاز دهید
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن