سیستم عامل لینوکسمقالات وب

چگونه بک آپ سرور را به کمک Rsnapshot راه اندازی کنیم؟

همانطور که می دانید یک برنامه کمکی اسنپ شات فایل سیستم  بر اساس rsync برای سیستم عامل های یونیکس مانند است. این گزینه به شما اجازه می دهد به راحتی اسنپ شات های دوره ای از ماشین لوکال خود به دست آورید و از طریق SSH هم از ماشین های ریموت خود اسنپ شاتی ایجاد کنید. از آنجایی که  تنها تعداد ثابتی از اسنپ شات ها را در خود نگه می دارد مقدار فضای دیسکی که مورد استفاده قرار می گیرد به طور مستمر رشد نخواهد کرد. این یک برنامه کاملا رایگان و متن باز است و به شما کمک می کند بک آپ های متعددی از سیستم خود تهیه کنید. این برنامه کمکی به زبان perl نوشته شده و بر روی سیستم عامل های یونیکس مانند کار می کند. در این مقاله سعی می کنیم نحوه راه اندازی بک آپ سرور به کمک در لینوکس را با هم مرور کنیم. پس همراه وب ایده باشید.

 راه اندازی بک آپ سرور در لینوکس به کمک rsnapshot:

ما برای این مقاله از دو سیستم استفاده خواهیم کرد. یکی از آن ها است که در خود، سیستم عامل سنت او اس ۷ را دارد و دیگری به عنوان سیستم کلاینت عمل می کند. سیستم عامل موجود بر روی کلاینت آرچ لینوکس است. جزییات این سرورها را در ادامه مشاهده می کنید.

سرور بک آپ:

  • سیستم عامل: سنت او اس ۷، ۶۴ بیتی
  • ای پی آدرس: ۱۹۲٫۱۶۸٫۴۳٫۱۵۰/۲۴

سیستم کلاینت:

  • سیستم عامل: آرچ لینوکس
  • آی پی آدرس: ۱۹۲٫۱۶۸٫۴۳٫۱۹۲/۲۴

نصب و راه اندازی:

Rsnapshot  در مخزن پیش فرض سنت او اس وجود ندارد. باید مخزن EPEL را فعال کنید تا بتوانید این گزینه را نصب نمایید:

 

سپس Rsnapshot را به کمک دستور زیر نصب نمایید:

 

در آرک لینوکس و مشتقات آن، این گزینه به صورت پیش فرض در مخزن وجود دارد. پس شما می توانید آن را به کمک پکیج منیجر همانند دستور زیر نصب کنید:

 

اگر می خواهید از سیستم های مبتنی بر DEB همچون اوبونتو استفاده کنید Rsnapshot  را به کمک دستور زیر نصب کنید:

 

پیکربندی سرور بک آپ:

ما باید دایرکتوری روت برای بک آپ ایجاد کنیم تا بتوانیم همه بک آپ های  سرور و کلاینت را ذخیره نماییم.  در این بخش ما از /rsnapbackup/ به عنوان دایرکتوری روت بک آپ استفاده می کنیم. اینجا موقعیتی است که همه بک آپ ها در آن ذخیره خواهد شد . شما می توانید موقعیت خودتان را تعریف نمایید. خوب اجازه دهید این دایرکتوری را بر روی سرور بک اپ ایجاد کنیم:

 

برای بک آپ گرفتن از فایل های سیستم ریموت باید تایید هویت SSH را برای کلاینت ریموت ایجاد کنیم تا rsnapshot بتواند به صورت خودکار به این سیستم وصل شود. در ابتدا باید SSH key pair را ایجاد کنیم:

 

هیچ passphrase ای وارد نکنید زیرا می خواهیم این سیستم بتواند به هر کلاینت دیگری بدون نیاز به پسورد وصل شود:

 

در مرحله بعدی باید SSH public key را به همه سیستم های کلاینت ریموت خود کپی کنید:

 

خروجی نمونه:

 

در این جا ۱۹۲٫۱۶۸٫۴۳٫۱۹ ای پی آدرس سیستم کلاینت ریموت ماست. شما باید این دستورات بالا را تکرار کنید تا بتوانید ssh public key را به همه سیستم های کلاینت خود کپی کنید .

حالا باید سرور بک آپ خود را پیکربندی کنیم. لطفا توجه داشته باشید که باید  در انتهای  نام دایرکتوری در فایل /etc/rsnapshot.conf اسلش را مشخص نمایید. به عنوان مثال باید  نام دایرکتوری را به صورت /rsnapbackup/ مشخص نمایید همچنین بین عناصر/ فیلدها به تب ( نه فاصله) نیاز خواهید داشت.

پیکربندی پیش فرض Rsnapshot در /etc/rsnapshot.conf قرار دارد.  توصیه می شود  از فایل پیکربندی پیش فرض بک آپ بگیرید:

 

حالا فایل پیکربندی این برنامه را به کمک دستور زیر ویرایش کنید:

 

پیکربندی اولیه و پیش فرض باید به خوبی کار کند. تنها کاری که شما باید انجام دهید تعریف دایرکتوری های بک آپ و دوره ها و فواصل زمانی بک آپ گیری است. در ابتدا یک دایرکتوری روت برای بک آپ تعریف می کنیم. باید دایرکتوری را انتخاب کنیم که می خواهیم بک آپ ها را در آن ذخیره نماییم. ما بک آپ ها را در دایرکتوری /rsnapbackup/ ذخیره خواهیم کرد.

 

باز هم باید از  کلید تب(TAB) بین عناصر snapshot_root و دایرکتوری بک آپ استفاده کنید.  مطمئن شوید خط زیر uncomment شده است:

 

حالا باید فواصل زمانی بک آپ گیری را تعریف کنیم:

 

در این دستورات عبارت retain alpha 6 بدین معنی است که هر بار rsnapshot alpha اجرا می شود، یک اسنپ شات جدید ایجاد خواهد کرد، مورد قدیمی را خواهد چرخاند و  شش مورد اخیر را نگه خواهد داشت. شما می توانید فواصل زمانی مدنظر خود را تعریف کنید.  حالا باید دایرکتوری بک آپ را تعریف کنیم. دایرکتیو زیر را در فایل پیکربندی rsnapshot بیابید و موقعیت دایرکتوری بک آپ را تنظیم نمایید:

 

در این بخش ما سعی می کنیم  محتوای دایرکتوری /root/ostechnix/ را بک آپ گیری کنیم و آن را در دایرکتوری /rsnapbackup/server/ خیره نماییم. لطفا توجه داشته باشید که ما  مسیر کامل را در پیکربندی بالا  مشخص نکردیم زیرا قبلا به دایرکتوری بک آپ روت اشاره کرده بودیم. موقعیت بک آپ سیستم کلاینت ریموت را هم باید تعریف کنیم:

 

در اینجا می خواهیم محتوای دایرکتوری/home/sk/test/ سیستم ریموت  را بک آپ گیری کنیم و آن را در دایرکتوری /rsnapbackup/client/ سرور بک آپ ذخیره نماییم.

باز هم توجه داشته باشید که ما مسیر کامل را در فایل پیکربندی بالا مشخص نکردیم.

بعد از اینکه همه تغییرات را ایجاد کردید دستور زیر را اجرا کنید تا مطمئن شوید فایل config از لحاظ دستوری نیز معتبر است.

 

اگر همه چیز به درستی به پیش برود، خروجی زیر را خواهید داشت:

 

تست بک آپ:

دستور زیر را اجرا کنید تا همه بک آپ ها را تست نمایید:

 

اینکار بسته به اندازه بک آپ هایی که دارید ممکن است چند دقیقه زمان ببرد.

 تایید بک آپ ها:

ببینید بک آپ ها واقعا در دایرکتوری روت تعریف شده ذخیره می شوند یا خیر.

 

خروجی زیر را مشاهده خواهید کرد:

 

دایرکتوری alpha.0 را بررسی کنید:

 

مشاهده خواهید کرد که دو دایرکتوری به صورت خودکار ایجاد شده است. یکی از آن ها سرور بک آپ لوکال و دیگری برای سیستم ریموت است:

 

بک آپ های سیستم کلاینت را بررسی کنید:

 

بک آپ های سیستم سرور را بررسی کنید:

 

خودکارسازی بک آپ ها:

شما نمی توانید هر بار که نیاز به بک آپ دارید دستورات این برنامه را اجرا کنید. به همین خاطر باید یک cron job ایجاد کنید و کار بک آپ گیری را خودکار نمایید:

 

خطوط زیر را بدان اضافه کنید:

 

خوب حالا Rsnapshot به صورت خودکار بر اساس زمان تعریف شده در cron job کار بک آپ گیری را انجام خواهد داد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن