دبیانسیستم عامل لینوکسمقالات وب

چگونه PostgreSQL را بر روی دبیان ۹ نصب کنیم؟

همانطور که می دانید PostgreSQL یک سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه ای -شیءگراست که به زبان سی نوشته شده است. این سیستم رایگان و متن باز است و می تواند داده ها را به صورت امن در خود ذخیره کند و در صورت نیاز آن ها را برای درخواست های سایر برنامه ها بازیابی نماید. نصب PostgreSQL بر روی دبیان ۹ کار اسانی است و بیش از ۱۰ دقیقه زمان شما را نمی گیرد. در این مقاله سعی می کنیم به همین موضوع بپردازیم. پس همراه وب ایده باشید.

قبل از اینکه بخواهید مراحل زیر را آغاز کنید باید اطمینان حاصل نمایید که دسترسی کاملی به سرور مجازی دبیان دارید یا اینکه از کاربر sudo با دسترسی های مناسب استفاده می کنید. از طریق SSH وارد سرور مجازی خود شوید و اطمینان حاصل کنید که همه نرم افزارها به روز هستند.  در ابتدا به کمک دستور پکیج  Index را به روزرسانی نمایید:

 

بعد از اینکه پکیج index  به روز شد می توانید  همه نرم افزارهای موجود در سیستم را به کمک دستور زیر به آخرین نسخه ارتقا دهید:

 

اینکار بسته به تعداد نرم افزارهایی که باید به روز شود چند ثانیه  تا چند دقیقه زمان بر خواهد بود.

 نصب PostgreSQL بر روی دبیان ۹:

گام بعدی نصب این سیستم مدیریت پایگاه داده بر روی سرور مجازی دبیان است. این کار بسیار ساده انجام می شود. کافیست دستور زیر را تایپ کنید:

 

 

اینکار باعث نصب سرور پایگاه داده PostgreSQL، کلاینت و سایر ابزارهای مورد نیاز خواهد شد. برای اینکه مطمئن شوید سرور و کلاینت این ابزار به درستی نصب شده است می توانید از دستور زیر استفاده کنید.

 

این دستور نسخه فعلی PostgreSQL که بر روی سرور نصب شده است را به خوبی نشان می دهد:

 

مدیریت PostgreSQL بر روی دبیان ۹:

خوب حالا که فرآیند نصب کامل شده بهتر است نحوه مدیریت این ابزار بر روی سرور را هم یاد بگیرید. برای استارت سرویس PostgreSQL دستور زیر را اجرا کنید:

 

برای متوقف کردن سرویس  PostgreSQL می توانید از دستور زیر استفاده کنید:

 

برای ریستارت کردن این سرویس می توانید از دستور زیر کمک بگیرید:

 

برای بررسی وضعیت سرویس PostgreSQL دستور زیر را اجرا کنید:

 

اگر PostgreSQL در حال اجرا بر روی سرور  مجازی باشد، خروجی شبیه  موارد زیر خواهد بود:

 

برای فعال کردن سرویس PostgreSQL به هنگام بوت سیستم دستور زیر را اجرا کنید:

 

در مواردی که می خواهید این سرویس را در بوت سیستم غیر فعال کنید دستور زیر را اجرا نمایید:

 

اگر می خواهید موقعیت فایل های PostgreSQL، ارتباطات و مصرف منابع و لاگ را مشاهده کنید باید فایل پیکربندی اصلی را ویرایش کنید.  فایل پیکربندی اصلی PostgreSQL در  دایرکتوری /etc/postgresql/VERSION-NUMBER/main قرار گرفته است. بنابراین اگر  نسخه PostgreSQL حدود ۹٫۶ است باید این فایل را در مسیر /etc/postgresql/9.6/main/postgresql.conf پیدا کنید.

برای باز کردن و ویرایش نمودن این فایل ها می توانید از ویرایشگر دلخواه خود استفاده کنید. این فایل در برگیرنده خطوطی  از NAME = VALUE  است و باید مطمئن شوید تغییرات اعمال شده معتبر است. در غیر اینصورت، PostgreSQL به درستی کار نخواهد کرد.  فایل پیکربندی  به هنگام استارت سرور خوانده می شود پس  زمانی که تغییری در آن ایجاد می کنید باید سیستم را ریستارت کنید تا تغییرات اعمال شود.

 

کاربرد اصولی و پایه ای PostgreSQL بر روی دبیان ۹:

برای دسترسی به رابط خط فرمان PostgreSQL و مدیریت پایگاه داده باید به عنوان کاربر postgres لاگین کنید. دستور زیر را اجرا نمایید:

 

حالا برای ورود به ترمینال این ابزار دستور زیر را تایپ کنید:

 

شل شما همانند زیر تغییر پیدا می کند:

 

حالا می توانید دستورات مخصوص PostgreSQL را اجرا کنید. به عنوان مثال برای فهرست کردن همه پایگاه داده هایی که دارید می توانید از دستور زیر استفاده کنید:

 

شما می توانید پایگاه داده و جدول ایجاد کنید، در ان داده قرار دهید، داده ها را بازیابی کنید و کارهای زیادی را در ترمینال انجام دهید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن