خانه / بایگانی برچسب : لینوکس

بایگانی برچسب : لینوکس

ابزارهایی که می توان از آن‌ها برای اسکن ویروس‌های سرورهای لینوکسی استفاده کرد

سرورهایی که به اینترنت وصل می شوند ممکن است به طور مداوم در خطر حمله قرار داشته باشند و به همین خاطر ادمین سرورها باید به طور منظم چنین  مواردی را اسکن و بررسی نمایند. با اینکه فایروال ها و به روزرسانی معمول و منظم سیستم ها می تواند گزینه دفاعی خوبی برای امن نگه داشتن سیستم ها باشد اما ... ادامه مطلب »

چگونه FFmpeg را بر روی لینوکس نصب کنیم؟

همانطور که می دانید FFmpeg  ابزار خط فرمان بسیار خوب و قوی است که برای اجرای تبدیل های مختلف بر روی فایل های صوتی و ویدئویی مورد استفاده قرار می گیرد. این ابزار به طور رایگان در اختیار افراد قرار می گیرد و  تقریبا بر روی بیشتر سیستم عامل ها همچون لینوکس، سیستم عامل مک، ویندوز، سولاریس و سایر موارد ... ادامه مطلب »

چگونه به هنگام تایپ پسورد Sudo در لینوکس، علامت ستاره را نشان دهیم؟

بیشتر برنامه ها زمانی که کاربر پسورد خود را در آن تایپ می کند علامت ستاره را نشان می دهند اما در ترمینال لینوکس زمانی که کاربر معمولی دستورات Sudo را اجرا می کند، از او پسوردی خواسته می شود اما هیچ بازخورد بصری از آن به هنگام تایپ پسورد دیده نخواهد شد.  در این مقاله قصد داریم به شما ... ادامه مطلب »

مقدمه ای بر فایل لاگ در لینوکس

فایل های لاگ همانطور که از نامش پیداست می تواند تایم لاینی از رویدادها در سیستم عامل لینوکس، اپلیکیشن ها و سرویس ها  را فراهم اورد. این فایل ها به شکل متن ساده ذخیره می شوند و همین امر خواندنشان را ساده تر می سازد. در این مقاله قصد داریم مرور اجمالی بر روی فایل های لاگ داشته باشیم. پس ... ادامه مطلب »

چگونه سیستم عامل لینوکس را بر روی USB نصب کنیم و آن را بر روی هر رایانه ای اجرا نماییم؟

 تا به حال برایتان پیش آمده است که بخواهید از رایانه ای استفاده کنید که متعلق به شما نیست؟ در این شرایط دوست داشته اید همه ابزارها و فولدرهای شخصی تان در آن رایانه وجود داشت؟  شما می توانید به کمک توزیع های لینوکس این کار را به سادگی انجام دهید. کافیست سیستم عامل لینوکس را بر روی USB( فلش ... ادامه مطلب »

چگونه آسیب پذیری Meltdown را در لینوکس بررسی و پچ کنیم؟

همانطور که می دانید ملت داون(Meltdown) اسیب پذیری امنیتی سطح تراشه(Chip) است که بیشتر فضاهای ایزوله اساسی بین برنامه های کاربر و سیستم عامل را می شکند. این موضوع به برنامه موجود اجازه می دهد به کرنل سیستم عامل  و سایر نواحی خصوصی در حافظه برنامه دسترسی داشته باشد و به احتمال زیاد داده های حساسی همچون پسورد و سایر ... ادامه مطلب »

چگونه به طور دائم Swap را در لینوکس غیر فعال کنیم؟

فضای Swap نشان دهنده صفحه حافظه فیزیکی است که در بالای پارتیشن دیسک یا فایل دیسک خاص استفاده شده برای توسعه حافظه رم سیستم قرار دارد.  به هنگام استفاده از این روش توسعه منابع رم، صفحات  حافظه غیر فعال به طور مکرر  هنگامی که رمی موجود نیست در ناحیه Swap قرار می گیرد. با اینحال این فضا در مقایسه با ... ادامه مطلب »