سنت او اسسیستم عامل لینوکسمقالات وب

چگونه به کمک Squid بر روی سنت او اس پروکسی سرور ایجاد کنیم؟

پروکسی های وب، سال هاست که توسط میلیون ها کاربر سرتاسر جهان مورد استفاده قرار می گیرند.  این پروکسی ها برای مقاصد مختلفی استفاده می شوند که از محبوب ترین آن ها می توان به گشت و گذار گمنام و ناشناس در دنیای آنلاین اشاره کرد. با اینحال شما می توانید از پروکسی ها مزایای دیگری هم دریافت کنید:

  • بهبود امنیت آنلاین
  • بهبود زمان بارگذاری
  • مسدود کردن ترافیک بدخواهانه
  • لاگ کردن فعالیت های آنلاین
  • در برخی از موارد کاهش مصرف پهنای باند

در این مقاله سعی می کنیم نحوه نصب پروکسی سرور را بر روی سنت او اس با هم مرور کنیم. پس همراه وب ایده باشید.

 پروکسی های وب چگونه کار می کنند؟

پروکسی سرورها رایانه هایی هستند که به عنوان واسطی بین کلاینت و سایر سرورهایی که کلاینت ممکن است منابعی را از آن ها درخواست نماید عمل می کنند. نمونه ساده ای از این گزینه زمانی است که کلاینت درخواست آنلاینی را ایجاد می کند. او در ابتدا به پروکسی سرور متصل می شود.

سپس پروکسی سرور کش دیسک لوکال او را بررسی می کند و اگر داده ای در آن بیاید آن را به کلاینت باز می گرداند اما اگر کشی وجود نداشته باشد به جای کلاینت و به کمک ای پی آدرس خود درخواستی را ایجاد می کند.سپس داده هایی که از این طریق به دست می آورد را به کلاینت می فرستد.  حالا پروکسی سرور تلاش می کند داده های جدید را کش کند و در آینده از آن استفاده نماید.

Squid Proxy چیست؟

Squid پروکسی وبی است که توسط سازمان های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. این گزینه اغلب به عنوان پروکسی کش استفاده می شود و می تواند زمان پاسخگویی را بهبود ببخشد و مصرف پهنای باند را کاهش دهد. در این مقاله ما سعی می کنیم Squid را بر روی سرور مجازی که سیستم عامل سنت او اس ۷ دارد نصب کنیم و از آن به عنوان پروکسی سرور استفاده نماییم.

 چگونه Squid را بر روی سنت او اس نصب کنیم؟

قبل از آغاز کار باید بدانید که Squid الزامات حداقلی برای نصب ندارد بلکه مقدار رم مورد نیاز بسته به گشت و گذار کاربر در اینترنت متفاوت خواهد بود.

Squid در مخزن اصلی گنجانده شده است. به همین خاطر شما می توانید ان را به سادگی نصب کنید. با اینحال قبل از نصب Squid، باید مطمئن شوید که پکیج های موجود بر روی سیستم به روز هستند. برای اینکار دستور زیر را اجرا کنید.

 

خوب حالا می توانید Squid را بر روی سیستم خود نصب کنید و به کمک دستور زیر آن را در استارت آپ فعال نمایید.

 

حالا باید پروکسی وب شما در حال اجرا باشد. برای اینکه بفهمید همه چیز به خوبی به پیش رفته یا خیر می توانید وضعیت سرویس را به کمک دستور زیر تایید کنید:

 

نمونه خروجی:

 

خوب حالا باید موقعیت فایل های مهم را به خاطر بسپارید یا آن ها را جایی یادداشت کنید:

  • فایل پیکربندی Squid : /etc/squid/squid.conf
  • لاگ دسترسی Squid: : /var/log/squid/access.log
  • لاگ کش Squid: /var/log/squid/cache.log

فایل پیکربندی Squid تقریبا شبیه دستورات زیر خواهد بود:

 

پیکربندی Squid به عنوان پروکسی سرور:

خوب در این بخش باید Squid نصب شده را به گونه ای پیکربندی کنیم که بتواند همانند پروکسی سرور عمل کند و از ای پی آدرس کلاینت برای تایید هویت استفاده نماید.

اضافه کردن ACL مربوط به Squid:

اگر می خواهید به آی پی آدرسی اجازه دهید  از طریق پروکسی سرور جدیدتان به وب دسترسی داشته باشد می توانید ACL  جدیدی  به فایل پیکربندی اضافه کنید. برای اینکار از دستور زیر کمک بگیرید:

 

خطی که باید بدان اضافه کنید شامل موارد زیر است:

 

در این خط XX.XX.XX.XX  آی پی ادرسی است که می خواهید اضافه کنید. این خط باید در ابتدای فایل و جایی که ACL ها تعریف شده اضافه شود.  باید به این نکته توجه داشته باشید که اگر Squid خارج از شبکه محلی تان واقع شده باید آی پی آدرس Public کلاینت را اضافه کنید.

حالا می توانید Squid را ریستارت کنید تا تغییرات جدید اعمال شوند:

 

باز کردن پورت های پروکسی:

اگر به فایل پیکربندی  نگاه کرده باشید متوجه می شوید که تنها پورت های خاصی امکان اتصال و برقراری ارتباط را دارند. پس باید فایل پیکربندی را ویرایش کنیم و پورت های مدنظرمان را به آن اضافه کنیم:

 

در دستور بالا XXX پورتی است که می خواهید اضافه کنید. برای اینکه تغییرات جدید اعمال شود باید Squid را ریستارت کنید:

 

تایید هویت کلاینت Squid:

خوب حالا باید کاری کنید که کاربران قبل از به کار بردن پروکسی تایید هویت شوند. برای این منظور می توانید تایید هویت HTTP را فعال کنید. در ابتدا باید httpd-tools  را بر روی سیستم خود نصب کنید.

 

حالا باید فایلی را ایجاد کنید  که بعدا می تواند نام کاربری را برای تایید هویت در خود ذخیره کند. Squid با نام کاربری Squid اجرا می شود پس صاحب فایل باید همین کاربر باشد:

 

در این مرحله باید کاربر جدیدی به نام proxyclient ایجاد کنیم و پسوردش را تنظیم نماییم:

 

برای پیکربندی تایید هویت باید فایل پیکربندی را باز کنیم:

 

بعد از خط ACL ها می توانید خط زیر را به فایل پیکربندی اضافه کنید:

 

فایل را ذخیره کنید و ببندید. حالا باز باید squid را ریستارت کنیم تا تغییرات اعمال شوند:

 

چگونه به کمک Squid بر روی سنت او اس پروکسی سرور ایجاد کنیم؟
۵ (۱۰۰%) ۱ vote
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن