مقالات وبوردپرس

چگونه برای بهبود امنیت سایت، پیشوند پایگاه داده در وردپرس را تغییر دهیم؟

پایگاه داده وردپرس همانند مغز کل سایت است زیرا هر اطلاعات واحدی در آن ذخیره می شود و هکرها دوست دارند پایگاه داده را هدف قرار دهند. اسپمرها و هکرها از کدهای خودکارشده ای برای تزریق SQL استفاده می کنند.  متاسفانه بیشتر صاحبان سایت ها فراموش می کنند خود را به هنگام نصب وردپرس تغییر دهند. همین امر باعث می شود هکرها به راحتی بتوانند پیشوند پیش فرض این پایگاه داده را هدف قرار دهند.  شاید بهترین و هوشمندانه ترین روش برای محافظت از پایگاه داده، تغییر پیشوند آن باشد.  در این مقاله قصد داریم به همین موضوع بپردازیم. پس همراه وب ایده باشید.

 آماده سازی:

توصیه می کنیم قبل از هر کاری از پایگاه داده خود بک آپ بگیرید. همانطور که می دانید بک آپ گیری از سایت از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. دومین توصیه مان این است که بازدیدکنندگان را به یک صفحه نگهداری موقتی هدایت نمایید تا کارتان تمام شود.

 تغییر پیشوند جداول در wp-config.php:

پایگاه داده وردپرس

فایل wp-config.php که در دایرکتوری روت وردپرس قرار دارد را باز کنید. خط پیشوند جدول را از wp_ به هر چیزی که خودتان دوست دارید تغییر دهید.

حالا این خط شبیه خط زیر خواهد بود:

نکته: شما می توانید این پشوند را تنها با عدد، حروف یا خط زیرین پر کنید.

 تغییر نام جداول همه پایگاه داده ها:

شما باید به پایگاه داده خود دسترسی پیدا کنید و سپس نام جداول را  به چیزی که دوست دارید تغییر دهید. اگر هاست شما از سی پنل پشتیبانی می کند می توانید لینک phpMyAdmin را در سی پنل خود بیابید:

اگر جداول زیادی در وردپرس خود داشته باشید تغییر آن ها به صورت دستی کمی دشوار خواهد بود. به همین خاطر ما از کوئری SQL  استفاده می کنیم:

شما باید خطوطی را برای سایر افزونه ها که دارای جدول خود در پایگاه داده هستند اضافه کنید.  اینکار به شما کمک می کند پیشوند همه جداول را به راحتی تغییر دهید.

options table:

ما باید به دنبال options table برای هر فیلد دیگری که از پیشوند wp_ استفاده می کند باشیم. برای راحت تر کردن فرآیند از کوئری زیر استفاده می کنیم:

این کوئری نتایج متعددی را باز می گرداند . در این شرایط باید یک به یک این خطوط را تغییر دهید.

جدول usermeta:

در گام بعدی باید به دنبال usermeta برای همه فیلدهایی باشید که از پیشوند wp_ استفاده می کند. از کوئری زیر برای اینکار استفاده کنید:

تعداد ورودی ها بسته به تعداد افزونه ای که بر روی سیستم خود نصب کرده اید متفاوت خواهد بود. کافیست هر چیزی که پیشوند wp_ دارد را پیدا کنید و به پیشوند جدیدی تغییر دهید.

 بک آپ گیری:

حالا باید سایت خود را تست کنید. اگر همه مراحل بالا را به درستی دنبال کرده باشید باید همه چیز به درستی به پیش برود. حالا از پایگاه داده خود یک بک آپ جدید بگیرید و در جای امنی ذخیره کنید.

چگونه برای بهبود امنیت سایت، را تغییر دهیم؟
امتیاز دهید
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن