وبلاگ وب ایده http://webide.ir/blog اولین پایگاه جامع آموزش های وب ، وبمستر Wed, 19 Dec 2018 04:00:52 +0000 fa-IR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.9 چگونه ownCloud را بر روی دبیان ۹ نصب کنیم؟ http://webide.ir/blog/how-to-install-owncloud-on-debian-9 http://webide.ir/blog/how-to-install-owncloud-on-debian-9#respond Wed, 19 Dec 2018 04:00:52 +0000 http://webide.ir/blog/?p=3577 ownCloud یکی از پلتفرم های متن بازی است که به شما کمک می کند در دستگاه های مختلف به اشتراک گذاری و سینک راحت تری داشته باشید. این پلتفرم به کاربران اجازه می دهد به راحتی فایل ها، مخاطبین، تقویم و وظایف خود را مدیریت کنند. ownCloud جایگزین عالی برای گوگل درایو یا دارپ باکس …

نوشته چگونه ownCloud را بر روی دبیان ۹ نصب کنیم؟ اولین بار در وبلاگ وب ایده. پدیدار شد.

]]>
ownCloud یکی از پلتفرم های متن بازی است که به شما کمک می کند در دستگاه های مختلف به اشتراک گذاری و سینک راحت تری داشته باشید. این پلتفرم به کاربران اجازه می دهد به راحتی فایل ها، مخاطبین، تقویم و وظایف خود را مدیریت کنند. ownCloud جایگزین عالی برای گوگل درایو یا دارپ باکس است. در این مقاله سعی می کنیم نحوه نصب این پلتفرم بر روی دبیان ۹ را با هم مرور کنیم. پس همراه وب ایده باشید.

نیازمندی ها:

 • دسترسی روت از طریق SSH به سرور مجازی
 • MYSQL یا MariaDB 5.5 یا PostgreSQL
 • PHP نسخه ۵٫۶ یا بالاتر
 • آپاچی۲٫۴  به همراه ماژول prefork Multi-Processing و mod_php

 به سرور خود وصل شوید:

برای اینکه بتوانید از طریق کاربر روت به سرور مجازی خود وصل شوید باید از دستور زیر کمک بگیرید:

ssh root@IP_ADDRESS -p PORT_NUMBER

 

در دستور بالا عبارت IP_ADDRESS و PORT_NUMBER را با مقادیر واقعی سرور خودتان جایگزین نمایید. بعد از اینکه وارد سرور شدید، باید مطمئن شوید که این سرور به روز هست. برای اینکار از دستور زیر کمک بگیرید:

apt-get update

apt-get upgrade

 

نصب وب سرور آپاچی:

ببینید در حال حاضر پاچی بر روی سرورتان نصب شده است یا خیر:

dpkg -l apache2

 

اگر آپاچی بر روی سیستم تان نصب بود می توانید از این مرحله عبور کنید اما اگر نصب نبود از دستور زیر برای نصب آپاچی استفاده کنید.

apt install apache2

 

بعد از نصب، سرور آپاچی را استارت کنید و آن را به گونه ای تنظیم کنید که در بوت سرور شروع به کار کند:

systemctl start apache2

systemctl enable apache2

 

نصب PHP:

PHP را به همراه برخی از ماژول های مورد نیاز برای ownCloud نصب کنید. برای اینکار از دستورات زیر کمک بگیرید:

sudo apt install php7.0 php7.0-common libapache2-mod-php7.0 \

    openssl php-imagick php7.0-curl php7.0-gd php7.0-mcrypt \

    php7.0-imap php7.0-intl php7.0-json php7.0-ldap php7.0-mbstring \

    php7.0-mysql php7.0-pgsql php-smbclient php-ssh2 \

    php7.0-sqlite3 php7.0-xml php7.0-zip php-redis php-apcu

 

نصب MariaDB و ایجاد پایگاه داده:

ما در این آموزش از MariaDB به عنوان سیستم مدیریت پایگاه داده استفاده می کنیم. به کمک دستور زیر می توانید این سیستم را از مخزن دبیان نصب کنید:

sudo apt update

sudo apt -y install mariadb-server

 

بعد از اینکه فرآیند نصب کامل شد، دستورات زیر را اجرا کنید تا سرویس MariaDB فعال شود:

sudo systemctl start mariadb

sudo systemctl enable mariadb

 

برای امن کردن فرایند نصب و تنظیم پسورد روت، دستور زیر را بر روی سرور خود اجرا کنید:

sudo mysql_secure_installation

 

اگر در طول نصب هیچ پسوردی تنظیم نکرده اید می توانید این بخش را خالی بگذارید. در گام بعدی به کمک کاربر روت وارد پایگاه داده شوید و یک پایگاه داده و کاربر برای ownCloud ایجاد کنید:

mysql -u root -p

MariaDB [(none)]> CREATE DATABASE owncloud CHARACTER SET utf8;

MariaDB [(none)]> GRANT ALL PRIVILEGES ON owncloud.* TO 'owncloud'@'localhost' IDENTIFIED BY 'Password';

MariaDB [(none)]> FLUSH PRIVILEGES;

MariaDB [(none)]> exit

 

نصب owncloud:

پکیج ownCloud 10 به طور پیش فرض در مخزن دبیان ۹ وجود ندارد. به همین خاطر باید آن را از مخزن رسمی owncloud نصب کنیم.

در ابتدا دستور زیر را اجرا کنید:

wget -qO- https://download.owncloud.org/download/repositories/stable/Debian_9.0/Release.key | sudo apt-key add -

 

سپس دستور زیر را برای فعال کردن مخزن ownCloud اجرا نمایید:

echo 'deb https://download.owncloud.org/download/repositories/stable/Debian_9.0/ /' | sudo tee /etc/apt/sources.list.d/owncloud.list

 

قبل از نصب پکیج ها باید دستور زیر را اجرا کنیم:

sudo apt install apt-transport-https

 

به کمک دستور زیر فهرست کش apt را به روز کنید و پکیج های ownCloud را نصب نمایید:

sudo apt update

sudo apt install owncloud-files

 

ایجاد ویرچوال هاست آپاچی:

برای دسترسی به ownCloud به کمک نام دامنه باید یک ویرچوال هاست ایجاد کنیم. یک فایل پیکربندی جدید باز کنید . برای اینکار از دستور زیر کمک بگیرید:

nano /etc/apache2/sites-available/your_domain.com.conf

 

اصلاح your_domain.com را فراموش نکنید. خط زیر را به آن اضافه کنید:

Alias /owncloud "/var/www/owncloud/"<Directory /var/www/owncloud/>

Options +FollowSymlinks

AllowOverride All<IfModule mod_dav.c>

Dav off

</IfModule>SetEnv HOME /var/www/owncloud

SetEnv HTTP_HOME /var/www/owncloud</Directory>

ErrorLog /var/log/apache2/owncloud-error_log

CustomLog /var/log/apache2/owncloud-access_log common

 

فایل را ذخیره کنید و ببندید.

پیکربندی را فعال کنید:

sudo a2ensite your_domain.com.conf

 

به خاطر داشته باشید که باید your_domain.com را با نام دامنه واقعی خود جایگزین نمایید.تغییرات را ذخیره کنید و وب سرور را ریستارت نمایید:

systemctl reload apache2

 

اتمام نصب:

در گام آخر باید به رابط کاربری ownCloud دسترسی پیدا کنید و فرآیند نصب را کامل نمایید. مرورگرتان را باز کنید و به آدرس زیر بروید:

http://your_server_ip_address/owncloud/

 

بعد از اتمام نصب می توانید وارد داشبورد مدیریتی شوید.

نوشته چگونه ownCloud را بر روی دبیان ۹ نصب کنیم؟ اولین بار در وبلاگ وب ایده. پدیدار شد.

]]>
http://webide.ir/blog/how-to-install-owncloud-on-debian-9/feed 0
چگونه به کمک WAMP، وردپرس را بر روی رایانه ویندوزی نصب کنیم؟ http://webide.ir/blog/how-to-install-wordpress-on-your-windows-computer-using-wamp http://webide.ir/blog/how-to-install-wordpress-on-your-windows-computer-using-wamp#respond Tue, 18 Dec 2018 04:00:54 +0000 http://webide.ir/blog/?p=3560 حتما برای شما هم پیش آمده که بخواهید وردپرس را بر روی رایانه ویندوزی تان به صورت لوکال نصب کنید. کار کردن بر روی وردپرس در رایانه به شما اجازه می دهد قابلیت های جدید آن را تست کنید، نحوه توسعه وردپرس را بیاموزید و قبل از مهاجرت به دنیای آنلاین سایت وردپرسی را راه …

نوشته چگونه به کمک WAMP، وردپرس را بر روی رایانه ویندوزی نصب کنیم؟ اولین بار در وبلاگ وب ایده. پدیدار شد.

]]>
حتما برای شما هم پیش آمده که بخواهید وردپرس را بر روی رایانه ویندوزی تان به صورت لوکال نصب کنید. کار کردن بر روی وردپرس در رایانه به شما اجازه می دهد قابلیت های جدید آن را تست کنید، نحوه توسعه وردپرس را بیاموزید و قبل از مهاجرت به دنیای آنلاین سایت وردپرسی را راه اندازی کرده و با آن کار کنید. در این مطلب سعی می کنیم نحوه نصب وردپرس بر روی ویندوز را به کمک WAMP مورد بررسی قرار دهیم. پس تا انتها همراه وب ایده باشید.

چرا باید وردپرس را بر روی ویندوز نصب کنیم؟

نصب وردپرس به صورت لوکال به شما اجازه می دهد محیط موجود را تست کنید و سپس به دنیای آنلاین مهاجرت نمایید.  نصب وردپرس بر روی رایانه به عنوان سرور محلی یا لوکال هاست شناخته می شود. معمولا توسعه دهندگان وردپرس از وردپرس لوکال برای توسعه افزونه ها و قالب های خود استفاده می کنند. کاربران مبتدی هم می توانند از این روش برای یادگیری وردپرس، تست افزونه ها و قابلیت های جدید و بررسی قابلیت های متعدد وردپرس استفاده نمایند.

نکته مهم: اگر وردپرس را به صورت لوکال بر روی ویندوزتان نصب کردید،  تنها کسی که قادر به مشاهده سایت خواهد بود، خودتان هستید.  اگر دوست دارید سایت تان در دسترس همه افراد قرار گیرد باید یک دامنه و یک هاست خریداری کنید و وردپرس را بر روی هاست تان نصب نمایید.

WAMP چیست؟

WAMP تلفیقی از وب سرور آپاچی، PHP و MYSQL برای رایانه های ویندوزی است.  همه این ها نرم افزارهای متن باز جداگانه ای هستند. با اینحال نصب این موارد به صورت جداگانه حتی برای کاربران با تجربه هم دشوار خواهد بود. نرم افزارهایی همچون WAMP به شما اجازه می دهند به سادگی همه این موارد را بر روی رایانه تان نصب کنید.

 گام اول: نصب WAMP بر روی رایانه ویندوزی

قبل از هر کاری باید نرم افزار WAMP را بر روی رایانه تان دانلود کرده و نصب کنید. کافیست سری به سایت WampServer  بزنید و دکمه Start Using WampServer را بفشارید. اینکار شما را به بخش دانلود می برد. در این بخش دو نسخه خواهید داشت. یکی از آن ها ۳۲ بیتی و دیگری نسخه  ۶۴ بیتی  است. بر اساس نوع سیستم عاملی که بر روی رایانه تان دارید می توانید بهترین گزینه را انتخاب و دانلود کنید.

بعد از اینکه فرآیند دانلود تکمیل شد، می توانید بر روی فایل اجرایی آن کلیک کنید تا فرآیند نصب کامل شود. مطمئن شوید که همه دستورالعمل های نصب را دنبال  می کنید. در طول فرایند نصب، باید موقعیت مرورگر وب را تعیین کنید. به طور پیش فرض این گزینه اینترنت اکسپلورر موجود بر روی سیستم تان است.

شما  می توانید این گزینه را به کروم یا هر مرورگر دیگری که دوست داشتید تغییر دهید. بعد از نصب، WampServer را اجرا کنید و به سراغ گام بعدی بروید.

 گام دوم: تنظیم پایگاه داده برای راه اندازی وردپرس لوکال

در این گام باید یک پایگاه داده خالی MYSQL ایجاد کنید. بعد از اجرا می توانید آیکون سبز رنگ WampServer را در گوشه پایین و راست صفححه نمایش تان ببینید. کافیست بر روی آن کلیک کنید و سپس بر روی PHPMyadmin کلیک نمایید.

نکته: اگر آیکون WampServer قرمز یا زرد بود، بدین معنی است که سرویس های آن به درستی کار نمی کند. باید با کلیک کردن بر روی آیکون سرویس ها را فعال سازید.

خوب حالا می توانید وارد صفحه phpMyAdmin شوید. به سادگی نام کاربری یعنی root را وارد کنید و بخش پسورد را خالی بگذارید.  بر روی دکمه Go کلیک کنید. بعد از لاگین شدن، باید بر روی پایگاه داده در phpmMyAdmin کلیک کنید تا پایگاه داده جدیدی برای وردپرس ایجاد شود. در این مرحله از شما خواسته می شود نامی برای پایگاه داده انتخاب کنید. سپس بر روی دکمه create کلیک کنید. حالا پایگاه داده شما آماده است و می توانید وردپرس را بر روی آن نصب کنید.

 گام سوم: نصب وردپرس به کمک WAMP

 

در گام بعدی باید آخرین نسخه از وردپرس را دانلود کنید.  وردپرس به صورت فایل زیپ دانلود می شود.پس باید آن را از حالت زیپ خارج کنید و فولدر wordpress را کپی نمایید.

در این مرحله باید فولدری که WAMP بر روی آن نصب شده را  پیدا کنید. ما WAMP را بر روی فولدر C:\wamp64 نصب کردیم. پس از همین گزینه استفاده می کنیم.  فقط به خاطر داشته باشید که این موقعیت برای شما ممکن است متفاوت باشد.  فولدر wordpress را در فولدر C:\wamp64\www پیست می کنیم. شما می توانید نام فولدر wordpress را به هر چیزی که دلتان خواست تغییر دهید. این گزینه ادرس  وردپرس لوکال تان خواهد بود. پس باید مطمئن شوید نامی را انتخاب می کنید که به خاطر سپاری اش برایتان اسان است.  ما نام این فولدر را به mysite تغییر دادیم. حالا باید مرورگر خود را باز کنید و عبارت http://localhost/mysite/ را وارد نمایید. در ابتدا از شما خواسته می شود زبان سیستم را انتخاب کنید و سپس اطلاعات مربوط به راه اندازی پایگاه داده نشان داده می شود. بعد از اینکه همه اطلاعات را به دقت مرور کردید بر روی دکمه Let’s go کلیک کنید.

در نهایت باید اطلاعات پایگاه داده همچون نام پایگاه داده، نام کاربری، پسورد، هاست و پیشوند جداول را وارد نمایید. نام کاربری ممکن است همان Root باشد. می توانید بخش پسورد را خالی بگذارید.  حالا بر روی دکمه Submit کلیک کنید. در این مرحله وردپرس فایل پیکربندی را ایجاد خواهد کرد. در صفحه بعدی، می توانید پیام موفقیت آمیز بودن کار را مشاهده کنید . بر روی دکمه Run the installation’ کلیک کنید .

اینکار شما را به صفحه خوشامدگویی برای وردپرس هدایت می کند. باید عنوانی برای سایت وردپرسی جدیدتان انتخاب کنید، نام کاربری ادمین، پسورد و ایمیل تان را هم بزنید.

بعد از اینکه همه مراحل را طی کردید می توانید بر روی دکمه install WordPress کلیک کنید.

پس از اینکه فرآیند نصب کامل شد، پیامی مبنی بر موفقیت آمیز بودن نصب دریافت خواهید کرد. حالا وردپرس جداول جدیدی در پایگاه داده ایجاد کرده و آماده استفاده است.  با کلیک بر روی دکمه Log in می توانید وارد داشبورد وردپرس شوید.

نوشته چگونه به کمک WAMP، وردپرس را بر روی رایانه ویندوزی نصب کنیم؟ اولین بار در وبلاگ وب ایده. پدیدار شد.

]]>
http://webide.ir/blog/how-to-install-wordpress-on-your-windows-computer-using-wamp/feed 0
چگونه به کمک Squid بر روی اوبونتو و دبیان، پروکسی سرور ایجاد کنیم؟ http://webide.ir/blog/install-squid-in-ubuntu http://webide.ir/blog/install-squid-in-ubuntu#respond Mon, 17 Dec 2018 04:00:42 +0000 http://webide.ir/blog/?p=3557 در مقاله قبلی در مورد Squid صحبت کردیم. این گزینه یکی از محبوب ترین پروکسی سرورهای HTTP است و در شرکت های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد.  شما می توانید از این پروکسی سرور برای بهبود سرعت سرور، کاهش زمان پاسخگویی، کاهش پهنای باند مصرفی هم استفاده کنید. در این مقاله سعی می کنیم …

نوشته چگونه به کمک Squid بر روی اوبونتو و دبیان، پروکسی سرور ایجاد کنیم؟ اولین بار در وبلاگ وب ایده. پدیدار شد.

]]>
در مقاله قبلی در مورد Squid صحبت کردیم. این گزینه یکی از محبوب ترین پروکسی سرورهای HTTP است و در شرکت های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد.  شما می توانید از این پروکسی سرور برای بهبود سرعت سرور، کاهش زمان پاسخگویی، کاهش پهنای باند مصرفی هم استفاده کنید. در این مقاله سعی می کنیم نحوه راه اندازی پروکسی سرور در اوبونتو و دبیان را به کمک این ابزار محبوب مرور کنیم. پس همراه وب ایده باشید.

چگونه Squid را بر روی اوبونتو نصب کنیم؟

قبل از اینکه بخواهیم کار خود را آغاز کنیم باید بدانیم که سرور Squid هیچ گونه پیش نیازی ندارد اما مقدار رم مورد نیاز ممکن است بر اساس عادت های گشت و گذار کاربران متفاوت باشد. پکیج های Squid را می توان از مخزن اصلی اوبونتو به دست آورد اما قبل از انجام اینکار باید مطمئن شوید که همه پکیج های موجود بر روی آن به روز هستند. برای اینکار دستور زیر را اجرا کنید.

$ sudo apt update

 

بعد از اینکه پکیج ها را به روز کردید می توانید Squid را نصب کنید و سرویس های آن را به گونه ای فعال سازید  که بتواند در startup اجرا شود. برای اینکار هم می توانید از دستورات زیر کمک بگیرید:

$ sudo apt -y install squid

$ sudo systemctl start squid

$ sudo systemctl enable squid

 

در این مرحله وب پروکسی شما باید در حال اجرا باشد. به کمک دستور زیر می توانید وضعیت سرویس های آن را بررسی و تایید کنید.

$ sudo systemctl status squid

 

نمونه خروجی:

squid.service - LSB: Squid HTTP Proxy version 3.x
   Loaded: loaded (/etc/init.d/squid; generated)

   Active: active (running) since Tue 2018-12-04 06:42:43 UTC; 14min ago

     Docs: man:systemd-sysv-generator(8)

    Tasks: 4 (limit: 1717)

   CGroup: /system.slice/squid.service

           ├─2761 /usr/sbin/squid -YC -f /etc/squid/squid.conf

           ├─2766 (squid-1) -YC -f /etc/squid/squid.conf

           ├─2768 (logfile-daemon) /var/log/squid/access.log

           └─2772 (pinger)Dec 04 06:42:43 tecmint systemd[1]: Starting LSB: Squid HTTP Proxy version 3.x...

Dec 04 06:42:43 tecmint squid[2708]:  * Starting Squid HTTP Proxy squid

Dec 04 06:42:43 tecmint squid[2708]:    ...done.

Dec 04 06:42:43 tecmint systemd[1]: Started LSB: Squid HTTP Proxy version 3.x.

Dec 04 06:42:43 tecmint squid[2761]: Squid Parent: will start 1 kids

Dec 04 06:42:43 tecmint squid[2761]: Squid Parent: (squid-1) process 2766 started

 

موقعیت فایل های مهم که باید در مورد ان ها اطلاعاتی داشته باشید به شرح زیر است:

 • فایل پیکربندی: /etc/squid/squid.conf
 • لاگ دسترسی: /var/log/squid/access.log
 • لاگ کش: /var/log/squid/cache.log

فایل پیکربندی پیش فرض در برگیرنده دستورالعمل های پیکربندی است. حالا این فایل را به کمک ویرایشگر Vim باز کنید و تغییرات زیر را در آن اعمال نمایید.

$ sudo vim /etc/squid/squid.conf

 

حالا می توانید به دنبال خطوط زیر باشید :

 • http_port:  این گزینه پورت پیش فرض برای پروکسی سرور است. می توانید آن را به هر پورتی که دوست داشتید تغییر دهید.  همچنین می توانید تگ transparent را به انتهای خط اضافه نمایید. اینکار به پروکسی کمک می کند در صورت نیاز همانند یک پروکسی transparent رفتار نماید.
 • http_access deny all : این خط به هیچ کس اجازه نمی دهد به پروکسی سرور شما دسترسی پیدا کند. به همین خاطر باید ان را به http_access allow all  تغییر دهید.
 • visible_hostname : این دستورالعمل برای تنظیم هاست نیم خاص برای سرور استفاده می شود. شما می توانید هر نامی که دوست داشتید به آن بدهید.

خوب بعد از اینکه تغییرات بالا را ایجاد کردید، باید سرور را ریستارت کنید . برای اینکار می توانید از دستورات زیر کمک بگیرید:

$ sudo systemctl restart squid

 

 

حتما بخوانید: چگونه به کمک Squid بر روی سنت او اس پروکسی سرور ایجاد کنیم؟

 

پیکربندی squid به عنوان پروکسی در اوبونتو:

در این بخش، نحوه پیکربندی squid به عنوان پروکسی سرور را با هم مرور خواهیم کرد.

ACL های مورد نیاز را اضافه کنید:

اگر دوست دارید تنها به یک ای پی آدرس اجازه دسترسی به اینترنت از طریق پروکسی سرور جدید را بدهید باید ACL جدیدی در فایل پیکربندی ایجاد کنید:

$ sudo vim /etc/squid/squid.conf

 

قوانین ACL که باید اضافه کنید به صورت زیر است:

acl localnet src XX.XX.XX.XX

 

در دستور بالا XX.XX.XX.XX آی پی آدرس ماشین کلاینت است. این ACL  باید به ابتدای بخش ACL ها اضافه شود. بهتر است همیشه کامنتی کنار ACL تعریف کنید. به عنوان مثال می توانید از این کامنت برای تعریف ای پی آدرس استفاده شده استفاده نمایید.

acl localnet src 192.168.0.102  # Boss IP address

 

حالا باید سرویس های Squid را ریستارت کنید تا تغییرات جدید اعمال شوند.

$ sudo systemctl restart squid

 

پورت های باز در پروکسی:

به طور پیش فرض، تنها پورت های خاصی در فایل پیکربندی اجازه کار دارند. اگر می خواهید پورت های بیشتری تعریف کنید باید از دستورات زیر کمک بگیرید:

acl Safe_ports port XXX

 

در این دستور، XXX شماره پورتی است که می خواهید به آن اجازه کار بدهید. باز هم بهتر است کنار ACL کامنتی تعریف کنید. برای اینکه تغییرات ایجاد شده اعمال شوند باید بار دیگر وب پروکسی را ریستارت کنید.

$ sudo systemctl restart squid

 

تایید هویت کلاینت وب پروکسی:

اگر می خواهید کاربران قبل از به کار بردن پروکسی تایید هویت شوند، باید تایید هویت پایه HTTP را در فایل پیکربندی فعال کنید اما قبل از انجام اینکار باید پکیج apache2-utils  را به کمک دستور زیر نصب نمایید:

$ sudo apt install apache2-utils

 

حالا فایلی به نام “passwd”  ایجاد کنید. این فایل بعدا می تواند نام کاربری را در خود ذخیره کند. Squid به کمک نام کاربری proxy اجرا می شود. پس صاحب فایل این کاربر است

$ sudo touch /etc/squid/passwd

$ sudo chown proxy: /etc/squid/passwd

$ ls -l /etc/squid/passwd

 

حالا نام کاربری جدیدی ایجاد می کنیم و پسوردش را تعیین می نماییم. به دستورات زیر توجه کنید.

$ sudo htpasswd /etc/squid/passwd tecmintNew password:

Re-type new password:

Adding password for user tecmint

 

در این مرحله برای  فعال سازی تایید هویت HTTP باید فایل پیکربندی را باز کنیم:

$ sudo vim /etc/squid/squid.conf

 

بعد از پورت های ACL، خطوط زیر را اضافه کنید:

auth_param basic program /usr/lib64/squid/basic_ncsa_auth /etc/squid/passwd

auth_param basic children 5

auth_param basic realm Squid Basic Authentication

auth_param basic credentialsttl 2 hours

acl auth_users proxy_auth REQUIRED

http_access allow auth_users

 

فایل را ذخیره کنید و وب پروکسی را ریستارت نمایید تا تغییرات اعمال شوند:

$ sudo systemctl restart squid

 

پیکربندی کلاینت برای استفاده از پروکسی سرور Squid:

خوب حالا باید ببینیم پروکسی سرور ما کار می کند یا خیر. ما در این مرحله از مرورگر فایرفاکس استفاده می کنیم.

آن را باز کنید و به Edit –> Preferences –> Advanced –> Network –> Settings بروید. حالا می توانید Manual proxy configuration را انتخاب کنید و ای پی آدرس پروکسی سرور و پورتی که برای اتصال استفاده می شود را وارد نمایید. بعد از اینکه همه جزییات مورد نیاز را پر کردید، می توانید به کمک پروکسی سرور خود، در وب گشت و گذار کنید.  در سایر مرورگرها هم همین کارها را می توانید انجام دهید. برای اینکه مطمئن شوید به کمک پروکسی سرور از وب بازدید می کنید http://www.ipaddresslocation.org را بزنید. در گوشه بالا و سمت راست باید ای پی آدرس یکسانی با ای پی آدرس سرور ببینید.

نوشته چگونه به کمک Squid بر روی اوبونتو و دبیان، پروکسی سرور ایجاد کنیم؟ اولین بار در وبلاگ وب ایده. پدیدار شد.

]]>
http://webide.ir/blog/install-squid-in-ubuntu/feed 0
چگونه خطای Are You Sure You Want to Do This? Please Try Again را بر روی وردپرس برطرف کنیم؟ http://webide.ir/blog/fix-are-you-sure-you-want-to-do-this-please-try-again-wordpress http://webide.ir/blog/fix-are-you-sure-you-want-to-do-this-please-try-again-wordpress#respond Sun, 16 Dec 2018 04:00:28 +0000 http://webide.ir/blog/?p=3550 در بیشتر موارد وقتی مشکلی بر روی وردپرس ایجاد می شود این سیستم مدیریت محتوا تلاش می کند دقیقا به شما بگوید کجای راه را اشتباه رفته اید. با اینحال این قانون در مورد خطای Are You Sure You Want to Do This? Please Try Again صدق نمی کند. خود این پیام هیچ اطلاعاتی در …

نوشته چگونه خطای Are You Sure You Want to Do This? Please Try Again را بر روی وردپرس برطرف کنیم؟ اولین بار در وبلاگ وب ایده. پدیدار شد.

]]>
در بیشتر موارد وقتی مشکلی بر روی وردپرس ایجاد می شود این سیستم مدیریت محتوا تلاش می کند دقیقا به شما بگوید کجای راه را اشتباه رفته اید. با اینحال این قانون در مورد خطای Are You Sure You Want to Do This? Please Try Again صدق نمی کند. خود این پیام هیچ اطلاعاتی در مورد مشکل به وجود آمده در اختیارتان قرار نمی دهد.  خوشبختانه وردپرس جامعه بسیار فعالی دارد و همه ما به خوبی می توانیم از این جامعه قدرتمند کمک بگیریم. در این مقاله سعی می کنیم نحوه برطرف کردن خطای Are You Sure You Want to Do This? Please Try Again را با هم مرور کنیم. پس همراه وب ایده باشید.

دلیل اصلی بروز این خطا چیست؟

همانطور که در ابتدای مقاله نیز بیان کردیم این پیغام خطا اطلاعات زیادی در اختیار شما قرار نمی دهد.  زمانی که صحبت از عیب یابی مشکلات وردپرس به میان می اید، اولین گام شما باید خواندن محتوای پیامی است که دریافت می کنید. در بیشتر موارد، همین گام ساده به برطرف شدن مشکلات موجود کمک می کند. با اینحال چنین موضوعی درباره خطای Are You Sure You Want to Do This? Please Try Again صدق نمی کند.

برخی از رایج ترین عللی که باعث بروز چنین خطایی می شود عبارت است از :

 • زمانی که تلاش می کنید قالب یا افزونه جدیدی آپلود کنید
 • زمانی که سعی می کنید فایلی را بر روی وردپرس آپلود کنید
 • زمانی که تلاش می کنید پست یا صفحه جدیدی بسازید
 • زمانی که در حال سفارشی سازی قالب، صفحه یا پست خود هستید
 • اگر سایت وردپرسی با خطای مرتبط با PHP روبرو شود یا سایت مشکلات امنیتی داشته باشد.

چگونه خطای Are You Sure You Want to Do This? Please Try Again را در وردپرس برطرف کنیم؟

از آنجایی که علل احتمالی زیادی برای این خطا وجود دارد باید به هنگام برطرف کردن آن بسیار هوشیار باشید. در این بخش سعی می کنیم برخی از روش های موجود برای حل این مشکل را با هم مرور کنیم. اگر به اندازه کافی خوش شانس باشید ممکن است نیازی به امتحان کردن همه روش های موجود نداشته باشید. هر چند ممکن است مجبور شوید برخی از روش های بیان شده را امتحان کنید تا به نتیجه دلخواه تان برسید.

 1. افزونه های خود را غیر فعال کنید و سایت را بر روی قالب پیش فرض اجرا نمایید:

بیشتر سایت های وردپرسی در یک زمان واحد از چندین افزونه استفاده می کنند. در برخی از موارد، یک یا چند مورد از این افزونه ها می تواند باعث ایجاد مشکلات مرتبط با سازگاری شود و چنین خطایی را ایجاد نماید. بهترین روش برای یافتن افزونه ای که مقصر بروز چنین شرایطی است، غیر فعال کردن یک به یک آن هاست. اینکار را باید تا زمانی که افزونه مقصر را پیدا نکرده اید ادامه دهید.  اگر به داشبورد مدیریتی خود دسترسی دارید انجام این فرایند بسیار ساده خواهد بود. فقط باید سری به بخش افزونه ها بزنید وبه نوبت آن ها را غیر فعال کنید.  بعد از اینکه افزونه ها را غیر فعال کردید باید سایت را بررسی کنید و ببینید هنوز پیغام خطای Are You Sure You Want to Do This? Please Try Again را دریافت می کنید یا خیر.

اگر بعد از انجام این فرآیند پیام خطا هنوز پابرجا بود باید به سراغ قالب خود بروید. برای چند لحظه قالب را به قالب پیش فرض وردپرس تغییر دهید و شرایط را بسنجید.  اگر با انجام اینکار هم به نتیجه نرسیدید باید به سراغ گام بعدی بروید.

 1. محدودیت حافظه در PHP را افزایش دهید:

همانطور که می دانید وردپرس از زبان برنامه نویسی PHP استفاده می کند. زمانی که سایت تلاش می کند افزونه ها و اسکریپت ها را اجرا نماید، مقداری برای حافظه PHP تعیین می کند.  اگر حافظه کافی برای اجرای این اسکریپت ها وجود نداشته باشد احتمال بروز خطای Are You Sure You Want to Do This? Please Try Again هم وجود خواهد داشت. تنظیم محدودیت حافظه PHP ممکن است به برطرف شدن این مشکل کمک کند. اگر می خواهید محدودیت حافظه را برطرف کنید بهتر است سری به مقاله زیر بزنید و اطلاعاتی که در آن بیان شده را به دقت مطالعه نمایید.

حتما بخوانید: افزایش محدودیت حافظه PHP

 

 1. کلید امنیتی وردپرس را دوباره تنظیم کنید:

کلیدهای امنیتی وردپرس که به عنوان Salts هم شناخته می شوند ممکن است باعث بروز چنین خطایی شده باشند. این کلیدها توالی های رمزگذاری شده ای هستند که پلتفرم شما از آن ها برای محافظت از اطلاعات ذخیره شده در پایگاه داده استفاده می کند. این موضوع اگرچه ممکن است برای افراد تازه کار و مبتدی پیچیده به نظر برسد اما نیازی نیست همه جوانب فنی آن را یاد بگیرید. فقط باید بدانید که تغییر این کلید امنیتی ممکن است خطای به وجود آمده را برطرف کند. وردپرس کلیدهای امنیتی منحصر به فرد سایت شما را داخل فایل wp-config ذخیره سازی می کند. شما می توانید این فایل را در دایرکتوری public_html بیابید. کافیست وارد سی پنل شوید و از آن جا وارد فایل منیجر شوید. در صفحه باز شده می توانید دایرکتوری روت را انتخاب کنید و از طریق آن به محتوای فایل ها دسترسی داشته باشید. اگر دوست داشتید می توانید از FTP هم استفاده کنید.

فایل wp-config را به کمک ویرایشگر موجود باز کنید.  حالا از قابلیت جستجو در این ویرایشگر استفاده کنید و خطی که Authentication Unique Keys and Salts در آن وجود دارد را بیابید. در این شرایط هشت خط کد زیر این گزینه پیدا خواهید کرد که باید همه آن ها را جایگزین کنید.

برای اینکار بهتر است سری به آدرس https://api.wordpress.org/secret-key/1.1/salt/ بزنید. به کمک این صفحه می توانید مجموعه جدیدی از کلیدهای امنیتی را تولید کنید. خطوط فعلی را پاک کنید و آن ها را با مجموعه جدیدی که توسط این سایت تولید شده جایگزین نمایید. سپس فایل را ذخیره کنید و ببندید. حالا سری به سایت خود بزنید و تلاش کنید وارد داشبوردتان شوید. بعد از ورود به داشبورد مدیریتی ببینید این خطا هنوز پابرجاست یا خیر. اگر هنوز خطای موجود را مشاهده کردید به سراغ گام های بعدی بروید.

 1. ببینید فایل های آپلود شده فرمت مناسبی دارد یا خیر.

سیستم مدیریت محتوای وردپرس به شما اجازه می دهد در پست ها و صفحات خود طیف وسیعی از فایل ها را اضافه کنید. یکی از علل رایج بروز خطای Are you sure you want to do this? Please try again، اپلود فایل با فرمت نادرست است. اگر با چنین مشکلی مواجه شدید می توانید فایل را به فرمت مناسب تبدیل کنید و سپس آن را آپلود نمایید. در چنین شرایطی بهتر است همه فرمت های پشتیبانی شده توسط وردپرس را یاد بگیرید و بر اساس آن کار خود را به پیش ببرید.

 1. کش وردپرس را پاک کنید:

اگر بر روی سایت وردپرسی خود از افزونه کش استفاده می کنید ممکن است به هنگام ایجاد تغییر در سایت با خطا مواجه شوید. برطرف کردن این مشکل بسیار ساده است. کافیست کش وردپرس را پاک کنید.

به عنوان مثال افزونه WP Super Cache را در نظر بگیرید. این گزینه یکی  از محبوب ترین افزونه های موجود برای کش کردن در وردپرس است. استفاده از این افزونه و پیکربندی آن بسیار ساده است. برای خالی کردن کش، باید به بخش تنظیمات و تب WP Super Cache بروید. حالا به دنبال بخشی به نام Delete Cached Pages بگردید.  درست زیر آن دکمه بزرگی به اسم Delete Cache وجود دارد. بر روی آن کلیک کنید تا کش تان خالی شود.

بیشتر افزونه های کش کردن هم چنین گزینه ای دارند. بعد از اینکه کش سایت خود را خالی کردید باید ببینید این خطا برطرف شده است یا خیر. اگر هنوز با این خطا مواجه شدید باید به سراغ گام بعدی بروید.

 1. هاست بهتری برای سایت خود انتخاب کنید:

اگر تا به اینجای کار را با ما همراه شدید و نتیجه ای برای برطرف کردن خطای Are you sure you want to do this? Please try again نگرفتید بهتر است به فکر تغییر یا ارتقای هاست خود باشید.  استفاده از سرویس میزبانی مناسب به شما کمک می کند بهترین شرایط را برای اجرای سایت خود داشته باشید و از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کنید. اگر به فکر تغییر یا ارتقای سایت خود هستید دکمه زیر را لمس کنید تا با گزینه های موجود آشنا شوید و سفر خود را در دنیای آنلاین با گام های مستحکم تری آغاز نمایید و ادامه دهید. در صورت نیاز می توانید با شماره های درج شده شرکت هم تماس بگیرید و اطلاعات مورد نیاز را دریافت کنید.

رویاهاتو آنلاین کن!

نوشته چگونه خطای Are You Sure You Want to Do This? Please Try Again را بر روی وردپرس برطرف کنیم؟ اولین بار در وبلاگ وب ایده. پدیدار شد.

]]>
http://webide.ir/blog/fix-are-you-sure-you-want-to-do-this-please-try-again-wordpress/feed 0
چگونه وردپرس ۵٫۰ و سایر نسخه های وردپرس را تست کنیم؟ http://webide.ir/blog/how-to-test-wordpress http://webide.ir/blog/how-to-test-wordpress#respond Sat, 15 Dec 2018 04:00:19 +0000 http://webide.ir/blog/?p=3543 در  ششم دسامبر ۲۰۱۸  وردپرس ۵٫۰ وارد بازار شد و در اختیار کاربران قرار گرفت. با اینکه قابلیت های جدید این وردپرس بسیار جذاب است اما شما نمی توانید آن را بدون تست کردن بر روی سایت خود نصب کنید.  به همین خاطر  تصمیم گرفتیم در این مقاله نحوه تست وردپرس ۵٫۰ را با هم …

نوشته چگونه وردپرس ۵٫۰ و سایر نسخه های وردپرس را تست کنیم؟ اولین بار در وبلاگ وب ایده. پدیدار شد.

]]>
در  ششم دسامبر ۲۰۱۸  وردپرس ۵٫۰ وارد بازار شد و در اختیار کاربران قرار گرفت. با اینکه قابلیت های جدید این وردپرس بسیار جذاب است اما شما نمی توانید آن را بدون تست کردن بر روی سایت خود نصب کنید.  به همین خاطر  تصمیم گرفتیم در این مقاله نحوه تست وردپرس ۵٫۰ را با هم مرور کنیم. از این روش می توان برای تست سایر نسخه های وردپرس هم استفاده کرد. پس تا انتها با وب ایده همراه شوید.

 گام ابتدایی: بک آپ گیری از سایت

قبل از اینکه کاری انجام دهیم بهتر است از سایت بک آپ بگیریم. برای اینکار می توانید از افزونه های مختلفی استفاده کنید و فرایند بک آپ گیری را خودکار نمایید. همچنین می توانید به صورت دستی از کل سایت بک آپ تهیه کنید.

 گام اول: راه اندازی سرور محلی

برای اینکه بتوانیم وردپرس ۵٫۰ و ویرایشگر جدید آن یعنی گوتنبرگ را امتحان کنیم باید سرور لوکال یا همان سرور محلی راه اندازی نماییم. در روزهای قدیم، برای راه اندازی یک سرور لوکال مجبور بودید همه کارها را به صورت دستی انجام دهید و آن ها را به صورت دستی دانلود و پیکربندی نمایید.

با اینحال این روزها همه چیز عوض شده است. حالا شما می توانید یک سرور لوکال تر و تمیز در عرض چند دقیقه راه اندازی کنید و برای اینکار تنها به چند کلیک ساده نیاز دارید. در طول نصب، می توانید سایت وردپرسی را هم تنظیم کنید و سریع تر بدان دست یابید.

ابزارهای مختلفی برای راه اندازی سرور لوکال برای کاربران وردپرسی وجود دارد. اگر سری به سایت گوگل بزنید و فرایند جستجو در این مورد را آغاز کنید با نتایج مختلفی روبرو خواهید شد اما FlyWheel و ServerPress جزو بهترین گزینه های موجود برای راه اندازی سرور لوکال محسوب می شوند. در این مقاله ما سعی می کنیم از FlyWheel استفاده کنیم.

 دانلود Local by Flywheel:

عبارت Local by Flywheel را در گوگل تایپ کنید تا بتوانید وارد این سایت شوید. بعد از ورود دکمه سبز بزرگی را مشاهده می کنید که بر روی آن عبارت دانلود رایگان نوشته شده است. بر روی آن کلیک کنید. در صفحه باز شده می توانید سیستم عامل خود را انتخاب کنید، فیلدهای موجود را پر نمایید و بر روی Get it now کلیک کنید.  حالا پکیج های مورد نیاز که اندازه ۵۰۰ مگابایت دارند دانلود می شوند. از آنجایی که حجم فایل بالاست مطمئن شوید که اینترنت پر سرعتی در اختیار دارید. بعد از دانلود روی پکیج نصب کننده دابل کلیک کنید تا Local by Flywheel بر روی رایانه تان نصب شود.

راه اندازی سایت وردپرسی لوکال توسط Local by Flywheel:

بعد از اینکه Local by Flywheel بر روی رایانه تان نصب شد بر روی آن دابل کلیک کنید تا اجرا شود. استارت همه سرویس ها کمی زمانبر خواهد بود. پس صبور باشید. بعد از اجرای نرم افزار، صفحه نمایشی در اختیارتان قرار می گیرد که یک دکمه بزرگ سبز برای ایجاد سایت جدید در آن وجود دارد. بر روی این دکمه کلیک کنید.

حالا باید نامی به سایت خود بدهید و محیط مدنظر را انتخاب کنید. اگر به تنظیمات سفارشی نیاز دارید می توانید آن ها را در بخش تنظیمات custom بیابید.  بعد از انجام این تنظیمات بر روی دکمه Continue کلیک کنید و نام کاربری و پسورد را برای سایت جدیدتان وارد نمایید. حالا می توانید بر روی عبارت Add Site کلیک کنید.

مواردی که بیان می شود را قبول کنید تا Flywheel راه اندازی سایت جدیدتان را به اتمام برساند. خوب حالا سرور و سایت شما در حال اجراست. بر روی عبارت admin کلیک کنید تا بتوانید به بک اند سایت وارد شوید . همچنین می توانید از گزینه View Site برای بازدید از فرانت اند استفاده نمایید.

راه اندازی سایت وردپرسی لوکال:

با نام کاربری و پسوردی که قبلا تعیین کردید وارد سایت لوکال شوید. در این شرایط چیزی بر روی سایت نخواهید داشت. پس باید کاری بکنید و تغییراتی را در آن ایجاد نمایید. باید فایل ها، پست ها، افزونه ها، تنظیمات و قالب های خود را به دست آورید. برای اینکار به بک آپ کاملی که از سایت گرفتید نیاز خواهید داشت.

اگر هنوز بک آپ نگرفته اید می توانید وارد سایت اصلی وردپرسی خود شوید، افزونه Duplicator را نصب کنید و یک کپی دقیق از سایت بگیرید.  اگر کار با این افزونه را بلد نیستید به سراغ گام دوم بروید .

 گام دوم: ایجاد بک آپ به کمک افزونه Duplicator

بعد از اینکه افزونه را بر روی سیستم خود نصب کردید، می توانید یک پکیج کپی از سایت ایجاد نمایید. این پکیج مجموعه کاملی از هر بخش از سایت خواهد بود. می توانید این پکیج را به راحتی به سرور دیگری منتقل کنید یا بر روی سایت لوکال از آن استفاده نمایید. بر روی عبارت Create New کلیک کنید و جزییات پکیج را تنظیم نمایید.

نامی به این پکیج بدهید و گزینه های موجود را بررسی کنید. برای بیشتر سایت ها همان گزینه های پیش فرض کافی خواهد بود. بعد از اینکه همه چیز را بررسی کردید بر روی گزینه next کلیک کنید. حالا افزونه شروع به اسکن سایت خواهد کرد. این موضوع بسته به اندازه سایت، ممکن است کمی زمانبر باشد. بعد از اتمام کار، مرور اجمالی بر روی وضعیت بک آپ داشته باشید. اگر همه چیز خوب بود می توانید با کلیک بر روی دکمه Build، شروع به ایجاد بک آپ خود کنید. اینکار هم کمی زمانبر خواهد بود . پس صبور باشید. بعد از اینکه کارتان تمام شد دو فایل برای دانلود خواهید داشت.  می توانید این فایل ها را در فولدر خالی فولدر روت لوکال هاست خود قرار دهید.

حتما بخوانید : هر آنچه که باید در مورد وردپرس ۵٫۰ بدانید

انتقال پکیج ها به سایت لوکال:

خوب حالا رابط Local by Flywheel را باز کنید و بر روی پیکان کوچکی که کنار مسیر سایت تان وجود دارد کلیک نمایید. اینکار به شما کمک می کند فایل های لوکال برای سایت لوکال را باز کنید. دو پکیجی که از مرحله قبل به دست آوردید را در فولدر جدیدی که در روت  سایت لوکال وجود دارد قرار دهید. حالا مرورگرتان را باز کنید و آدرس test-1.local/test/installer.php را وارد نمایید. این ادرس ممکن است برای سایت تست شما متفاوت باشد. هر نامی که به آن داده اید را در مرورگر وارد کنید. در این شرایط جعبه Duplicator برای بازیابی پکیج ها در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

برای بیشتر سایت ها، تنظیمات پیش فرض می تواند کافی باشد. اما باز هم می توانید سایر تنظیمات را بررسی کنید. جعبه terms را انتخاب کنید، بر روی next کلیک نمایید و منتظر باشید تا کار Duplicator تمام شود. عبارت connect and remove dataرا انتخاب کنید. فیلدهای بعدی را بر اساس داده هایی که در بخش تنظیمات پایگاه داده Local By Flywheel پر کنید.  عبارت Test Database را انتخاب کنید. اگر همه مراحل را درست رفته باشید باید پیام موفقیت آمیز بودن تست پایگاه داده را دریافت نمایید.

بعد از اینکار، بر روی عبارت next و سپس yes کلیک کنید. در گام سوم از این صفحه نمایش، می توانید آدرس و مسیر سایت خود را تنظیم کنید.  خوب حالا می توانید وارد کپی جدید از سایت خود شوید.

گام سوم: تنظیم و راه اندازی تست بتا

خوب حالا که کپی سایت قدیمی تان را بر روی سرور لوکال راه اندازی کردید می توانید تست نسخه جدید وردپرس را آغاز کنید. از آنجایی که وردپرس ۵٫۰ در اختیار کاربران قرار گرفته است شما می توانید محیط تست را از طریق  فرآیند به روزرسانی معمولی به روز کنید.

گام چهارم: نصب افزونه Classic Editor

حالا که سایت را به روزرسانی کردید می توانید از نسخه جدید وردپرس استفاده کنید. فقط یک مرحله از این فرایند تست باقی مانده و آن هم نصب افزونه Classic Editor است. به کمک این افزونه  می توانید از سایر مواردی که قبل از وردپرس ۵٫۰ داشتید هم استفاده کنید. به عنوان مثال بیشتر افراد دوست دارند از همان ویرایشگر قدیمی استفاده کنند. استفاده از این افزونه چنین فرایندی را برایشان اسان تر می سازد.

نوشته چگونه وردپرس ۵٫۰ و سایر نسخه های وردپرس را تست کنیم؟ اولین بار در وبلاگ وب ایده. پدیدار شد.

]]>
http://webide.ir/blog/how-to-test-wordpress/feed 0
بعد از راه اندازی اولین سایت وردپرسی خود، چه مراحلی را باید طی کنیم؟ http://webide.ir/blog/most-important-wordpress-settings-for-your-website http://webide.ir/blog/most-important-wordpress-settings-for-your-website#respond Wed, 12 Dec 2018 04:00:48 +0000 http://webide.ir/blog/?p=3535 بعد از اینکه دامنه خود را ثبت کردید و هاست مدنظرتان را خریداری نمودید می توانید به سراغ گام بعدی یعنی طراحی سایت بروید و بهترین ایده های خود را برای راه اندازی سایت وردپرسی تان اجرا کنید.یکی از بهترین روش ها برای راه اندازی سایت استفاده از سیستم مدیریت محتوای وردپرس است. بعد از …

نوشته بعد از راه اندازی اولین سایت وردپرسی خود، چه مراحلی را باید طی کنیم؟ اولین بار در وبلاگ وب ایده. پدیدار شد.

]]>
بعد از اینکه دامنه خود را ثبت کردید و هاست مدنظرتان را خریداری نمودید می توانید به سراغ گام بعدی یعنی طراحی سایت بروید و بهترین ایده های خود را برای راه اندازی سایت وردپرسی تان اجرا کنید.یکی از بهترین روش ها برای راه اندازی سایت استفاده از سیستم مدیریت محتوای وردپرس است. بعد از اینکه وردپرس را بر روی هاست خود نصب کردید می توانید وارد رابط کاربری خود شوید. در این مکان قادر خواهید بود همه جوانب سایت جدیدتان را مدیریت کنید. با اینکه بیشتر گزینه های موجود در داشبورد مدیریتی وردپرس ساده هستند و درکشان برای افراد مبتدی بسیار راحت است اما برخی از بخش ها ممکن است باعث سردرگمی کاربران شود. با اینحال اصلا خودتان را نگران نکنید. در این مقاله سعی می کنیم مراحل بعد از راه اندازی سایت وردپرسی را با هم مرور کنیم و ببینیم برای بهبود شرایط موجود چه کاری می توانیم انجام دهیم. پس تا انتها با وب ایده همراه شوید.

نام و شعاری برای سایت خود انتخاب کنید:

اولین کاری که بر روی سایت وردپرسی جدید باید انجام شود انتخاب یک نام عالی برای آن است. شما احتمالا دامنه خود را خریداری کرده اید پس می دانید چه می خواهید بگویید و از راه اندازی سایت تان چه هدفی دارید. برای تغییر نام سایت تان، سری به داشبورد وردپرس بزنید و بخش تنظیمات و تب عمومی  یا همان تب همگانی را انتخاب نمایید.

خوب همانطور که مشاهده می کنید در این بخش دو انتخاب پیش رو دارید. یکی از آن ها مربوط به  عنوان سایت و دیگری معرفی کوتاهی از شرکت و فعالیت های آن است که به عنوان شعار سایت شما در نظر گرفته می شود.

اگر سری به سایت خود بزنید، متوجه می شوید که این دو گزینه در بالای مرورگرتان دیده می شود.

شما می توانید از هر شعاری که خواستید در بخش معرفی کوتاه استفاده نمایید. بیشتر سایت ها توضیح کوتاهی از نوع محتوایی که در صفحات مختلف منتشر می شود را در این بخش می گنجانند. برخی از سایت ها هم اصلا از این بخش استفاده نمی کنند.

خوب بعد از اینکه تغییرات مورد نظر را در این بخش اعمال کردید به پایین صفحه بیایید و بر روی دکمه  ذخیره تغییرات  کلیک کنید.

 تنظیمات پیش فرض را برای کاربران جدید تعریف کنید:

در گام بعدی می توانید نحوه تعامل سایت وردپرسی با کاربران جدید را مشخص کنید. برای اینکار به بخش تنظیمات برگردید و تب عمومی را دوباره انتخاب کنید. اینبار کمی پایین بیایید تا بتوانید بخش عضویت را پیدا کنید.  اگر عبارت هرکسی می تواند نام نویسی کند را تیک بزنید کاربران می توانند در سایت شما ثبت نام کنند. خوب اگر این گزینه را فعال نمایید می توانید بخش نقش پیش فرض کاربر تازه را هم تعیین کنید.

در این بخش گزینه های مختلفی همچون مشترک،مشارکت کننده، نویسنده، مدیر و ویرایشگر را خواهید داشت. نقش پیش فرض برای کاربر جدید مشترک هست که تنها به افراد اجازه می دهد پروفایل خودشان را ویرایش کنند و بر روی سایت شما کامنت ارسال نمایند.  هر چقدر نقش کاربران پیشرفته تر باشد اختیارات بیشتری در اختیارشان قرار می گیرد. به عنوان مثال نقش کاربری مشارکت کننده به افراد اجازه می دهد پست هایی را بنویسند و ذخیره نمایند اما قادر به انتشار پست نخواهند بود. این در حالیست که نویسنده می تواند پست بنویسد، ان را ذخیره کند و منتشر نماید. ویرایشگر هم می تواند هر سه این کارها را انجام دهد و علاوه بر پست خود به مطالب سایر افراد هم دسترسی داشته باشد. نقش مدیر کل هم مشخص است. این فرد هر کاری  را می تواند در سایت انجام دهد.

در این مرحله باید تنها یک فرد با نقش مدیر کلی داشته باشید.

 اکانت کاربران را مدیریت کنید:

 

خوب حالا که تنظیمات را برای سایر کاربران پیکربندی کردید باید گزینه های مرتبط با پروفایل خودتان را هم بررسی کنید. برای اینکار باید سری به بخش کاربران و بخش شناسنامه شما بزنید. در این بخش گزینه های شخصی متعددی خواهید داشت. به عنوان مثال می توانید ویرایشگر دیداری را به هنگام نوشتن غیر فعال کنید یا  هنگام ویرایش کد، برجسته کردن نحوی را غیر‌فعال نمایید.

هر دوی این قابلیت ها برای شما بسیار مفید خواهند بود پس توصیه می کنیم آن ها را غیر فعال نکنید.

در پایین این دو بخش، گزینه ای برای تغییر رنگ بندی بخش مدیریت خواهید داشت. از این بخش می توانید رنگ بخش مدیریت را عوض کنید.

در ادامه می توانید  میانبرهای صفحه کلید را مشاهده کنید و آن را فعال سازید. اگر کاربران زیادی بر روی سایت وردپرسی تان دارید این بخش بسیار مفید خواهد بود.  در بخش بعدی قابلیت نوار ابزار را دارید. این گزینه به شما اجازه می دهد زمانی که وارد سایت شده اید و در حال بازدید از آن هستید تولبار را پنهان نمایید.

در نهایت می توانید شناسنانه خود را با برخی از اطلاعات شخصی همچون نام، اطلاعات تماس و آواتار بهبود ببخشید.

اگر نگاهی به پایین صفحه بیندازید می توانید بخش ایجاد پسورد جدید را هم مشاهده کنید. توصیه می کنیم از این بخش پسورد جدیدی برای خود تولید کنید. مثل قبل باید تغییراتی که در این صفحه ایجاد کرده اید را ذخیره نمایید.

تنظیمات پیش فرض پست های خود را تعیین کنید:

برای اینکار باید سری به بخش تنظیمات پست ها بزنیم. این تنظیمات را می توانید در بخش تنظیمات و تب نوشتن پیدا کنید. دو تنظیم مهم در این بخش وجود دارد. یکی از آن ها  دسته پیش فرض نوشته ها و دیگری ساختار پیش فرض برای نوشته هاست. اگر تازه سایت خود را راه اندازی کرده باشید به احتمال زیاد هیچ طبقه بندی خاصی در این بخش نخواهید داشت.

در ابتدا باید چندین طبقه بندی برای سایت ایجاد کنید و سپس از طریق این بخش دسته های پیش فرض را انتخاب نمایید.

صفحه اصلی و فید وبلاگ تان را راه اندازی کنید:

به طور پیش فرض وردپرس صفحه اصلی را به گونه ای تنظیم می کند که مجموعه ای از آخرین پست های منتشر شده در آن دیده می شود. با اینحال شما می توانید این تنظیمات را تغییر دهید و از هر صفحه ای که خواستید به عنوان صفحه اصلی استفاده نمایید. برای اینکار سری به بخش تنظیمات و سپس تب خواندن بزنید. در بالای صفحه می توانید گزینه های مرتبط با صفحه اصلی را مشاهده کنید. در این بخش دو انتخاب خواهید داشت. می توانید از اخرین نوشته ها برای نمایش صفحه اصلی استفاده کنید یا یک برگه یکتا بسازید و محتویات آن را در اختیار کاربران خود قرار دهید. از آنجایی که تازه سایت تان را راه اندازی کرده اید ممکن است هیچ صفحه ای نداشته باشید. از این تغییرات یادداشت بردارید تا بعدا بتوانید از آن استفاده کنید. در بخش خواندن علاوه بر گزینه های مرتبط با صفحه اصلی ، گزینه های دیگری هم دارید. مثلا می توانید بیشترین تعداد نوشته‌ها در هر برگه‌ی وبلاگ  یا بیشترین تعداد نوشته ها در هر فید یا خوراک را تعیین کنید.

 تنظیمات مربوط به دیدگاه ها را هم انجام دهید:

همانطور که می دانید دیدگاه های هر مطلب  بخش مهمی از وبلاگ یا سایت برای برقراری ارتباط و تعامل با مخاطبان هستند.

کاربران می توانند دیدگاه های خود را در سایت شما ارسال کنند. با اینحال باید برخی از تنظیمات را قبل از انتشار محتوا انجام دهید. برای اینکار کافیست سری به بخش تنظیمات و  تب گفت و گو بزنید. در این بخش می توانید گزینه های پیش فرض نوشته را در بالای صفحه ببینید. از این قسمت می توانید کلا ارسال دیدگاه برای مطالب را غیر فعال کنید.  اگر کمی به پایین صفحه اسکرول کنید با بخشی به نام دیگر تنظیمات دیدگاه ها مواجه می شوید. در داخل این بخش می توانید گزینه های مختلفی را تعیین کنید. مثلا کاربر را ملزم می کنید برای ارسال دیدگاه نام  و نشانی ایمیل خود را بنویسد. این موضوع از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. زیرا کاربرانی که در سایت شما کامنت می گذارند به خدمات و محصولات تان علاقه مند هستند. جمع آوری ایمیل این افراد در حوزه بازاریابی به دردتان می خورد.

 اندازه پیش فرض تصاویر را تعیین کنید:

همیشه باید از تصاویر با کیفیت  بر روی سایت تان استفاده کنید. استفاده از تصاویر جذاب و با کیفیت به دیده شدن محتوا و تعاملی بودن آن کمک می کند. برای اینکه بتوانید اندازه پیش فرض  تصاویر را تعیین کنید به بخش تنظیمات بروید و تب رسانه را انتخاب کنید. در این بخش چند  مجموعه مختلف از اندازه تصاویر را خواهید داشت. اندازه بند انگشتی، اندازه میانه، اندازه بزرگ و full size از جمله این تنظیمات هستند.

بسته به نوع  تصویری که بر روی سایت نمایش می دهید می توانید این اندازه ها را تغییر دهید.

ساختاری برای پیوندهای یکتای خود تعیین کنید:

در میان همه تنظیماتی که تا به حال بیان کردیم این گزینه از همه مهم تر است. پیوندهای یکتا ادرس هایی هستند که وردپرس برای محتوای شما تولید می کند. مثلا زمانی که شما یک پست جدید منتشر می کنید وردپرس ممکن است آدرسی همانند آدرس زیر به آن بدهد:

http://yourwebsite.com/?p=12

این ساختار پیش فرض برای پیوندهای یکتای شماست. اگرچه این روش هم می تواند موثر باشد اما برای افرادی که در ابتدا به آدرس نگاه می کنند نمی تواند اموزنده و اطلاع دهنده باشد. به همین خاطر است که به محض راه اندازی سایت و قبل از انتشار محتوا باید ساختار ادرس های خود را تغییر دهید.

برای اینکار سری به بخش تنظیمات و سپس پیوندهای یکتا بزنید. از تجربیات به دست آمده می توان متوجه شد که ساختار یکتا به همراه نام پست بهترین گزینه موجود است.

 تصویر Favicon را هم آپلود کنید:

همانطور که می دانید Favicon ها تصاویر کوچکی هستند که در سمت چپ عنوان سایت در تب مرورگر به نمایش در می ایند. زمانی که سایت خود را به کمک وردپرس راه اندازی می کنید به طور پیش فرض تصویری در این بخش نخواهید داشت.

برای اپلود این تصویر کافیست سری به بخش نمایش و سپس تب سفارشی سازی بزنید. در این صفحه می توانید سبک سایت و ظاهر آن را سفارشی سازی کنید. برای آپلود تصویر favicon جدید بر روی هویت سایت کلیک کنید و به دنبال واژه نمادک سایت بگردید.  تنها کاری که باید انجام دهید آپلود یک تصویر جدید است. بعد از آپلود تصویر دکمه ذخیره را بزنید.

قالب ها و افزونه های بلااستفاده را حذف کنید:

در بیشتر موارد زمانی که سایت جدیدی راه اندازی می کنید،متوجه می شوید قالب ها و افزونه های مختلفی از قبل بر روی آن نصب شده است. شما می توانید این افزونه ها و قالب های بلااستفاده را غیر فعال کنید اما حذف آن ها ظاهر تمیزتری به سایت شما می دهد و باعث بهبود سرعت بارگذاری سایت می شود. برای اینکار سری به بخش افزونه ها و قالب ها بزنید و مواردی که نیاز ندارید را حرف کنید.

 

نوشته بعد از راه اندازی اولین سایت وردپرسی خود، چه مراحلی را باید طی کنیم؟ اولین بار در وبلاگ وب ایده. پدیدار شد.

]]>
http://webide.ir/blog/most-important-wordpress-settings-for-your-website/feed 0
چگونه سوالات امنیتی را به بخش لاگین وردپرس اضافه کنیم؟ http://webide.ir/blog/how-to-add-security-questions-to-wordpress-login-screen http://webide.ir/blog/how-to-add-security-questions-to-wordpress-login-screen#respond Tue, 11 Dec 2018 04:00:38 +0000 http://webide.ir/blog/?p=3529 بیشتر موسسات مالی و شرکت های بزرگ برای تایید هویتتان از شما سوالات امنیتی می پرسند. همین امر در مورد وردپرس و صفحه لاگین آن هم صدق می کند. در این مقاله سعی می کنیم نحوه اضافه کردن سوالات امنیتی به لاگین، صفحه ثبت نام و صفحه ریست پسورد در وردپرس را با هم مرور …

نوشته چگونه سوالات امنیتی را به بخش لاگین وردپرس اضافه کنیم؟ اولین بار در وبلاگ وب ایده. پدیدار شد.

]]>
بیشتر موسسات مالی و شرکت های بزرگ برای تایید هویتتان از شما سوالات امنیتی می پرسند. همین امر در مورد وردپرس و صفحه لاگین آن هم صدق می کند. در این مقاله سعی می کنیم نحوه اضافه کردن سوالات امنیتی به لاگین، صفحه ثبت نام و صفحه ریست پسورد در وردپرس را با هم مرور کنیم. پس همراه وب ایده باشید و این مقاله را تا انتها مرور کنید.

 چرا اضافه کردن سوالات امنیتی به فرم های ثبت نام و لاگین در وردپرس اهمیت دارد؟

روش های بسیار زیادی برای محافظت از ناحیه ادمین وردپرس در برابر دسترسی های غیر قانونی وجود دارد. با اینحال ، اگر شما سایت چندکاربری داشته باشید یا بخواهید از طریق سایت وردپرسی تان اعضایی را جمع آوری کنید، انتخاب بین تجربه کاربری و بهبود امنیت سایت یک موضوع دشوار و البته چالش برانگیز خواهد بود. اضافه کردن سوالات امنیتی به صفحه لاگین وردپرس همانند یک پسورد اضافی عمل می کند. کاربران شما می توانند از فهرست موجود سوالات تصادفی یکی را انتخاب کنند و سپس پاسخ خودشان را به آن سوال بنویسند.

همین امر باعث می شود کار هکرها برای ورود به سایت و استفاده از پسورد یا آدرس ایمیلی افراد دشوارتر شود. به همین خاطر است که معمولا سوالات امنیتی به این بخش از سایت های وردپرسی اضافه می گردد. در ادامه سعی می کنیم به اختصار نحوه انجام اینکار را با هم مرور کنیم.

اضافه کردن سوالات امنیتی به  ناحیه لاگین وردپرس:

اولین کاری که باید انجام دهید این است که افزونه ای به نام WP Security Question را بر روی سایت وردپرسی تان نصب و فعال کنید.  بعد از اینکه افزونه را فعال کردید، سری به بخش تنظیمات در ناحیه ادمین وردپرس بزنید و از آنجا به صفحه Security Questions بروید.

در این صفحه می توانید تنظیمات افزونه را بیابید.  در این صفحه فهرستی از سوالات امنیتی را که در حال حاضر بر روی سیستم نصب شده را خواهید دید.

حالا می توانید سوال امنیتی خود را با کلیک بر روی “Add more” ایجاد کنید.  اگر دوست ندارید اینکار را بکنید می توانید از گزینه ویرایش سوالات فعلی استفاده کنید. در انتهای صفحه تنظیمات، می توانید گزینه هایی را برای فعالسازی سوالات امنیتی در ناحیه لاگین، ناحیه ثبت نام و صفحات ریست پسورد بیابید.

بعد از اینکه تغییرات مدنظر را اعمال کردید باید بر روی دکمه Save کلیک کنید تا این تغییرات ذخیره و اعمال شوند.

بعد از این همه کاربران سایت به هنگام ورود به صفحه لاگین با سوالات امنیتی مواجه خواهند شد و باید به این سوالات پاسخ دهند. کاربران ثبت شده وردپرسی شما می توانند سری به صفحه پروفایلشان بزنند و سوال امنیتی مدنظر را انتخاب کنند و پاسخ خود را به آن اضافه نمایند.

اگر شما سوال امنیتی را برای صفحات ثبت نام فعال کرده باشید، کاربران جدید می توانند در طول ثبت نام هم از این گزینه استفاده کنند. فعال کردن سوال امنیتی در صفحه ریست پسورد هم باعث می شود کاربران با سوالات امنیتی تنظیم شده از طرف شما روبرو شوند و به آن پاسخ دهند.

خوب کار شما تمام شده است. امیدواریم از این مقاله استفاده کنید و سایت وردپرسی تان را بیشتر از قبل امن سازید.

نوشته چگونه سوالات امنیتی را به بخش لاگین وردپرس اضافه کنیم؟ اولین بار در وبلاگ وب ایده. پدیدار شد.

]]>
http://webide.ir/blog/how-to-add-security-questions-to-wordpress-login-screen/feed 0
چگونه به کمک Squid بر روی سنت او اس پروکسی سرور ایجاد کنیم؟ http://webide.ir/blog/install-squid-http-proxy-on-centos-7 http://webide.ir/blog/install-squid-http-proxy-on-centos-7#respond Mon, 10 Dec 2018 04:00:19 +0000 http://webide.ir/blog/?p=3526 پروکسی های وب، سال هاست که توسط میلیون ها کاربر سرتاسر جهان مورد استفاده قرار می گیرند.  این پروکسی ها برای مقاصد مختلفی استفاده می شوند که از محبوب ترین آن ها می توان به گشت و گذار گمنام و ناشناس در دنیای آنلاین اشاره کرد. با اینحال شما می توانید از پروکسی ها مزایای …

نوشته چگونه به کمک Squid بر روی سنت او اس پروکسی سرور ایجاد کنیم؟ اولین بار در وبلاگ وب ایده. پدیدار شد.

]]>
پروکسی های وب، سال هاست که توسط میلیون ها کاربر سرتاسر جهان مورد استفاده قرار می گیرند.  این پروکسی ها برای مقاصد مختلفی استفاده می شوند که از محبوب ترین آن ها می توان به گشت و گذار گمنام و ناشناس در دنیای آنلاین اشاره کرد. با اینحال شما می توانید از پروکسی ها مزایای دیگری هم دریافت کنید:

 • بهبود امنیت آنلاین
 • بهبود زمان بارگذاری
 • مسدود کردن ترافیک بدخواهانه
 • لاگ کردن فعالیت های آنلاین
 • در برخی از موارد کاهش مصرف پهنای باند

در این مقاله سعی می کنیم نحوه نصب پروکسی سرور را بر روی سنت او اس با هم مرور کنیم. پس همراه وب ایده باشید.

 پروکسی های وب چگونه کار می کنند؟

پروکسی سرورها رایانه هایی هستند که به عنوان واسطی بین کلاینت و سایر سرورهایی که کلاینت ممکن است منابعی را از آن ها درخواست نماید عمل می کنند. نمونه ساده ای از این گزینه زمانی است که کلاینت درخواست آنلاینی را ایجاد می کند. او در ابتدا به پروکسی سرور متصل می شود.

سپس پروکسی سرور کش دیسک لوکال او را بررسی می کند و اگر داده ای در آن بیاید آن را به کلاینت باز می گرداند اما اگر کشی وجود نداشته باشد به جای کلاینت و به کمک ای پی آدرس خود درخواستی را ایجاد می کند.سپس داده هایی که از این طریق به دست می آورد را به کلاینت می فرستد.  حالا پروکسی سرور تلاش می کند داده های جدید را کش کند و در آینده از آن استفاده نماید.

Squid Proxy چیست؟

Squid پروکسی وبی است که توسط سازمان های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. این گزینه اغلب به عنوان پروکسی کش استفاده می شود و می تواند زمان پاسخگویی را بهبود ببخشد و مصرف پهنای باند را کاهش دهد. در این مقاله ما سعی می کنیم Squid را بر روی سرور مجازی که سیستم عامل سنت او اس ۷ دارد نصب کنیم و از آن به عنوان پروکسی سرور استفاده نماییم.

 چگونه Squid را بر روی سنت او اس نصب کنیم؟

قبل از آغاز کار باید بدانید که Squid الزامات حداقلی برای نصب ندارد بلکه مقدار رم مورد نیاز بسته به گشت و گذار کاربر در اینترنت متفاوت خواهد بود.

Squid در مخزن اصلی گنجانده شده است. به همین خاطر شما می توانید ان را به سادگی نصب کنید. با اینحال قبل از نصب Squid، باید مطمئن شوید که پکیج های موجود بر روی سیستم به روز هستند. برای اینکار دستور زیر را اجرا کنید.

# yum -y update

 

خوب حالا می توانید Squid را بر روی سیستم خود نصب کنید و به کمک دستور زیر آن را در استارت آپ فعال نمایید.

# yum -y install squid

# systemctl start squid

# systemctl  enable squid

 

حالا باید پروکسی وب شما در حال اجرا باشد. برای اینکه بفهمید همه چیز به خوبی به پیش رفته یا خیر می توانید وضعیت سرویس را به کمک دستور زیر تایید کنید:

# systemctl status squid

 

نمونه خروجی:

squid.service - Squid caching proxy
   Loaded: loaded (/usr/lib/systemd/system/squid.service; enabled; vendor preset: disabled)

   Active: active (running) since Thu 2018-09-20 10:07:23 UTC; 5min ago

 Main PID: 2005 (squid)

   CGroup: /system.slice/squid.service

           ├─2005 /usr/sbin/squid -f /etc/squid/squid.conf

           ├─2007 (squid-1) -f /etc/squid/squid.conf

           └─2008 (logfile-daemon) /var/log/squid/access.logSep 20 10:07:23 tecmint systemd[1]: Starting Squid caching proxy...

Sep 20 10:07:23 tecmint squid[2005]: Squid Parent: will start 1 kids

Sep 20 10:07:23 tecmint squid[2005]: Squid Parent: (squid-1) process 2007 started

Sep 20 10:07:23 tecmint systemd[1]: Started Squid caching proxy.

 

خوب حالا باید موقعیت فایل های مهم را به خاطر بسپارید یا آن ها را جایی یادداشت کنید:

 • فایل پیکربندی Squid : /etc/squid/squid.conf
 • لاگ دسترسی Squid: : /var/log/squid/access.log
 • لاگ کش Squid: /var/log/squid/cache.log

فایل پیکربندی Squid تقریبا شبیه دستورات زیر خواهد بود:

acl localnet src 10.0.0.0/8  # RFC1918 possible internal network

acl localnet src 172.16.0.0/12   # RFC1918 possible internal network

acl localnet src 192.168.0.0/16  # RFC1918 possible internal network

acl localnet src fc00::/7       # RFC 4193 local private network range

acl localnet src fe80::/10      # RFC 4291 link-local (directly plugged) machines

acl SSL_ports port 443

acl Safe_ports port 80       # http

acl Safe_ports port 21       # ftp

acl Safe_ports port 443      # https

acl Safe_ports port 70       # gopher

acl Safe_ports port 210      # wais

acl Safe_ports port 1025-65535   # unregistered ports

acl Safe_ports port 280      # http-mgmt

acl Safe_ports port 488      # gss-http

acl Safe_ports port 591      # filemaker

acl Safe_ports port 777      # multiling http

acl CONNECT method CONNECT

http_access deny !Safe_ports

http_access deny CONNECT !SSL_ports

http_access allow localhost manager

http_access deny manager

http_access allow localnet

http_access allow localhost

http_access deny all

http_port 3128

coredump_dir /var/spool/squid

refresh_pattern ^ftp:        1440 20%  10080

refresh_pattern ^gopher:     1440 0%   1440

refresh_pattern -i (/cgi-bin/|\?) 0   0%   0

refresh_pattern .       0    20%  4320

 

پیکربندی Squid به عنوان پروکسی سرور:

خوب در این بخش باید Squid نصب شده را به گونه ای پیکربندی کنیم که بتواند همانند پروکسی سرور عمل کند و از ای پی آدرس کلاینت برای تایید هویت استفاده نماید.

اضافه کردن ACL مربوط به Squid:

اگر می خواهید به آی پی آدرسی اجازه دهید  از طریق پروکسی سرور جدیدتان به وب دسترسی داشته باشد می توانید ACL  جدیدی  به فایل پیکربندی اضافه کنید. برای اینکار از دستور زیر کمک بگیرید:

# vim /etc/squid/squid.conf

 

خطی که باید بدان اضافه کنید شامل موارد زیر است:

acl localnet src XX.XX.XX.XX

 

در این خط XX.XX.XX.XX  آی پی ادرسی است که می خواهید اضافه کنید. این خط باید در ابتدای فایل و جایی که ACL ها تعریف شده اضافه شود.  باید به این نکته توجه داشته باشید که اگر Squid خارج از شبکه محلی تان واقع شده باید آی پی آدرس Public کلاینت را اضافه کنید.

حالا می توانید Squid را ریستارت کنید تا تغییرات جدید اعمال شوند:

# systemctl  restart squid

 

باز کردن پورت های پروکسی:

اگر به فایل پیکربندی  نگاه کرده باشید متوجه می شوید که تنها پورت های خاصی امکان اتصال و برقراری ارتباط را دارند. پس باید فایل پیکربندی را ویرایش کنیم و پورت های مدنظرمان را به آن اضافه کنیم:

acl Safe_ports port XXX

 

در دستور بالا XXX پورتی است که می خواهید اضافه کنید. برای اینکه تغییرات جدید اعمال شود باید Squid را ریستارت کنید:

# systemctl  restart squid

 

تایید هویت کلاینت Squid:

خوب حالا باید کاری کنید که کاربران قبل از به کار بردن پروکسی تایید هویت شوند. برای این منظور می توانید تایید هویت HTTP را فعال کنید. در ابتدا باید httpd-tools  را بر روی سیستم خود نصب کنید.

# yum -y install httpd-tools

 

حالا باید فایلی را ایجاد کنید  که بعدا می تواند نام کاربری را برای تایید هویت در خود ذخیره کند. Squid با نام کاربری Squid اجرا می شود پس صاحب فایل باید همین کاربر باشد:

# touch /etc/squid/passwd

# chown squid: /etc/squid/passwd

 

در این مرحله باید کاربر جدیدی به نام proxyclient ایجاد کنیم و پسوردش را تنظیم نماییم:

# htpasswd /etc/squid/passwd proxyclientNew password:

Re-type new password:

Adding password for user proxyclient

 

برای پیکربندی تایید هویت باید فایل پیکربندی را باز کنیم:

# vim /etc/squid/squid.conf

 

بعد از خط ACL ها می توانید خط زیر را به فایل پیکربندی اضافه کنید:

auth_param basic program /usr/lib64/squid/basic_ncsa_auth /etc/squid/passwd

auth_param basic children 5

auth_param basic realm Squid Basic Authentication

auth_param basic credentialsttl 2 hours

acl auth_users proxy_auth REQUIRED

http_access allow auth_users

 

فایل را ذخیره کنید و ببندید. حالا باز باید squid را ریستارت کنیم تا تغییرات اعمال شوند:

# systemctl restart squid

 

نوشته چگونه به کمک Squid بر روی سنت او اس پروکسی سرور ایجاد کنیم؟ اولین بار در وبلاگ وب ایده. پدیدار شد.

]]>
http://webide.ir/blog/install-squid-http-proxy-on-centos-7/feed 0
چگونه خطای RSS XML Feed در وردپرس را برطرف کنیم؟ http://webide.ir/blog/rss-feed-error-wordpress http://webide.ir/blog/rss-feed-error-wordpress#respond Sun, 09 Dec 2018 04:00:43 +0000 http://webide.ir/blog/?p=3522 فیدهای RSS یکی از راه های ساده و اسان برای برقراری ارتباط با مخاطبان است و به شما اجازه می دهد پست هایی که در وردپرس منتشر کرده اید را به سادگی در اختیار ان ها قرار دهید. این گزینه به عنوان یک ابزار بازاریابی به کار می رود. شما می توانید برای توسعه کسب …

نوشته چگونه خطای RSS XML Feed در وردپرس را برطرف کنیم؟ اولین بار در وبلاگ وب ایده. پدیدار شد.

]]>
فیدهای RSS یکی از راه های ساده و اسان برای برقراری ارتباط با مخاطبان است و به شما اجازه می دهد پست هایی که در وردپرس منتشر کرده اید را به سادگی در اختیار ان ها قرار دهید. این گزینه به عنوان یک ابزار بازاریابی به کار می رود. شما می توانید برای توسعه کسب وکارتان  ایندکس محتوا را به کمک فیدها ساده تر سازید. صاحبان سایت ها از این فید برای جذب مخاطبان بیشتر استفاده می کنند.  اطلاعاتی که در این فیدها گنجانده می شود توسط سایت هایی که در برگیرنده وبلاگ هستند، اپلیکیشن RSS ریدر دارند و برخی از رسانه های اجتماعی قابل استفاده خواهد بود.  اگر می خواهید به فید سایت خود دسترسی پیدا کنید کافیست بعد از نام دامنه تان عبارت feed را تایپ کنید( مثلا example.com/feed).  در این مقاله قصد داریم نحوه برطرف کردن خطای مرتبط با فیدهای RSS را با هم مرور کنیم. پس همراه وب ایده باشید.

 چرا خطای RSS XML Feed در وردپرس رخ می دهد؟

مشکل در قالب ها:

این گزینه یکی از مقصرهای اصلی بروز خطای فید RSS در وردپرس است. پیکربندی درست طرح ها در این سیستم مدیریت محتوا از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. اگر  این پیکربندی ها به درستی تنظیم نشده باشد خطایی در فید رخ خواهد داد.

زمانی که قالب تان نیاز به اصلاح دارد چه باید بکنید؟

شما می توانید آن را به قالب پیش فرض وردپرس تغییر دهید. کافیست به بخش نمایش بروید و قالب سایت را تغییر دهید. اگر مشکلتان حل شد می توانید بفهمید که خطای فید RSS مربوط به قالب تان بوده است.

 استفاده از افزونه های بد:

افزونه های بد می توانند کدهایی را به سایت شما اضافه کنند که باعث بروز خطای فید در وردپرس می شود. ممکن است در این شرایط مجبور شوید افزونه را غیر فعال نمایید.

 چگونه خطای RSS Feed را در وردپرس برطرف کنیم؟

برطرف کردن خطا به صورت دستی:

فرمت بندی ضعیف یکی از اصلی ترین دلایل بروز چنین خطایی است.  این موضوع به خاطر فضای سفیدی است که بلافاصله بعد از تگ بسته PHP  در افزونه قرار دارد یا ممکن است مشکلی در فایل functions.php قالب وجود داشته باشد. به همین خاطر باید مطمئن شوید که فایل فانکشن شما فضای اضافی  بعد از این تگ ندارد.  در بیشتر موارد همین راه حل می تواند خطای فید را در وردپرس برطرف کند.

 برطرف کردن خطای RSS Feed  به کمک افزونه وردپرسی:

اگر راه حل بالا به برطرف شدن این خطا کمکی نکرد می توانید افزونه ای به نام Fix My Feed RSS Repair را دانلود و نصب کنید.

این افزونه به شما کمک می کند  در صورت دریافت خطای XML Parsing، آن را به راحتی برطرف کنید. به عنوان مثال ممکن است خطای شما شبیه خطای زیر باشد:

XML Parsing Error
Location: http://example.com/feed
Line Number 2, Column 1.

به کمک این افزونه می توانید مشکلات موجود را برطرف کنید. این گزینه یکی از ساده ترین و قدرتمندترین افزونه هایی است که در برطرف کرد مشکلات مربوط به rss بسیار مفید خواهد بود.

بعد از فعالسازی افزونه چه باید بکنیم؟

به بخش ابزارهای وردپرس خود بروید. در آن جا می توانید RSS feed fix command را دریافت کنید. بعد از انجام اینکار، پنجره جدیدی برایتان باز می شود که دارای دکمه ای به نام Fix feed است.  باقی کار را به افزونه بسپارید و راحت بنشینید.

 نتیجه گیری:

افزونه بالا به شما کمک می کند خطاهای مرتبط با فید RSS را به راحتی در وردپرس برطرف کنید.

نوشته چگونه خطای RSS XML Feed در وردپرس را برطرف کنیم؟ اولین بار در وبلاگ وب ایده. پدیدار شد.

]]>
http://webide.ir/blog/rss-feed-error-wordpress/feed 0
هر آنچه که باید در مورد وردپرس ۵٫۰ بدانید http://webide.ir/blog/whats-new-in-wordpress-5-0-features http://webide.ir/blog/whats-new-in-wordpress-5-0-features#respond Sat, 08 Dec 2018 06:35:00 +0000 http://webide.ir/blog/?p=3509 وردپرس ۵٫۰ به تازگی منتشر شده و در اختیار کاربران این پلتفرم مدیریت محتوا قرار گرفته است. این اولین و بزرگ ترین انتشار وردپرس در سال ۲۰۱۸ است که مجموعه ای از بهبودهای جدید و تغییرات بزرگ در آن دیده می شود. در این مقاله سعی می کنیم قابلیت های جدید ایجاد شده در این …

نوشته هر آنچه که باید در مورد وردپرس ۵٫۰ بدانید اولین بار در وبلاگ وب ایده. پدیدار شد.

]]>
وردپرس ۵٫۰ به تازگی منتشر شده و در اختیار کاربران این پلتفرم مدیریت محتوا قرار گرفته است. این اولین و بزرگ ترین انتشار وردپرس در سال ۲۰۱۸ است که مجموعه ای از بهبودهای جدید و تغییرات بزرگ در آن دیده می شود. در این مقاله سعی می کنیم قابلیت های جدید ایجاد شده در این به روزرسانی از وردپرس را با هم مرور کنیم. پس همراه وب ایده باشید.

وردپرس ۵٫۰ یکی از بزرگ ترین به روزرسانی های این سیستم مدیریت محتوا محسوب می شود. اگر از هاست وردپرس مدیریت شده استفاده نمی کنید باید وردپرس خود را به صورت دستی به روزرسانی نماید. نکته مهمی که باید به خاطر داشته باشید این است که  قبل از شروع به روزرسانی، از کل سایت تان بک آپ تهیه کنید.

معرفی گوتنبرگ:

در وردپرس ۵٫۰ شما شاهد ویرایشگر کاملا جدیدی خواهید بود که گوتنبرگ نام دارد. این ویرایشگر مبتنی بر بلوک به کاربران اجازه می دهد طرح های زیبایی را به کمک بلوک های محتوایی ایجاد کنند.

ویرایشگر قدیمی وردپرس یک پنجره متنی قدیمی بود و قابلیت های زیادی در اختیار کاربران قرار نمی داد. با اینکه  این ویرایشگر قدیمی هم کارکرد خوبی داشت اما شما مجبور بودید از رویکرهای مختلفی برای اضافه کردن تصاویر ، ایجاد گالری ها، شورت کدها، تعبیه ویدئوها و سایر عناصر محتوایی استفاده کنید.

این در حالیست که ویرایشگر جدید به شما اجازه می دهد تجربه جدیدی از نوشتن را داشته باشید . در این ویرایشگر هر عنصر محتوایی داخل یک بلوک قرار گرفته است. در این شرایط قادر خواهید بود آن ها را در اطراف ویرایشگر حرکت دهید، تنظیمات شان را تغییر دهید و طرح های تعاملی بدون نیاز به دانش برنامه نویسی ایجاد نمایید.

این ویرایشگر به طور پیش فرض دارای چندین بلوک است و به شما اجازه می دهد عناصر محتوایی پر کاربرد را به راحتی به متن های خود اضافه کنید.  گوتنبرگ در برگیرنده بلوک هایی برای اضافه کردن تصاویر، فایل های صوتی و ویدئویی، گالری تصاویر، تصویر کاور، فهرست ها، نقل قول ها، رسانه ها، متن ها، دکمه ها و سایر موارد است.

هر کدام  از بلوک ها نیز دارای تولبار و تنظیمات خاص خودشان هستند. علاوه بر گزینه های فرمت بندی پیش فرض، شما می توانید عرض، رنگ و سایر صفات را هم تغییر دهید.

ابزارک ها نیز در داخل بلوک ها گنجانده شده اند. به همین خاطر می توانید به راحتی شورت کدها، پست های اخیر، کامنت های اخیر، طبقه بندی ها و آرشیوها را هم اضافه کنید. اگر دوست دارید از شورت کدها در داخل مقالات خود استفاده کنید می توانید این گزینه را به عنوان بلوک در اختیار داشته باشید.

این ویرایشگر جدید تعبیه فایل های مختلف را برایتان بسیار ساده تر و راحت تر کرده است.  کافیست بخش تعبیه فایل ها زیر دکمه add block  را توسعه دهید و  همه گزینه هایی که برای تعبیه کردن در اختیار دارید را ببینید.

این موضوع باعث می شود اضافه کردن ویدئوها، توییت ها و سایر موارد بسیار ساده تر و راحت تر باشد. هر فایلی که باید تعبیه شود دارای بلوک خودش است و شما می توانید تنظیمات هر بلوک را بر اساس نیاز خود تغییر دهید.

اگر زیاد با ناحیه سایدبار ادمین خود راحت نیستید،می توانید به حالت تمام صفحه سوییچ کنید. اینکار به شما اجازه می دهد ناحیه سایدبار را پنهان کنید و فضای بیشتری برای کار بر روی محتوای خود داشته باشید.

شما می توانید همه قابلیت های ویرایش پست ها را زیر سایدبار بیابید که به خوبی مرتب شده اند. این ناحیه در برگیرنده گزینه های ویرایش و انتشار، طبقه بندی ها و تگ ها، پیوند یکتا و سایر موارد است.

 ایجاد و استفاده از بلوک ها:

اگر به طور مکرر محتوا یا سبک خاصی را به سایت خود اضافه می کنید می توانید آن ها را به صورت بلوک هایی ذخیره کنید که قابل استفاده مجدد است. حالا دفعه بعد اگر به این سبک یا محتوا نیاز داشتید می توانید بلوک ذخیره شده را ویرایش کنید و دوباره از آن استفاده نمایید. بعد از اینکه از بلوک طراحی شده راضی شدید بر روی منوی نقطه ای در تولبار بلوک کلیک کنید و گزینه Add to reusable blocks را انتخاب نمایید.

حالا از شما درخواست می شود نامی برای بلوک خود انتخاب کنید. بعد از اینکار می توانید بلوک تان را ذخیره کنید.

 ویرایش محتوای فعلی بعد از ارتقا به وردپرس ۵٫۰:

وردپرس ۵٫۰ هیچ کدام از محتواهای قدیمی شما را تحت تاثیر قرار نخواهد داد و شما می توانید به راحتی این محتواهای قدیمی را هم ویرایش کنید. زمانی که یک محتوای قدیمی را ویرایش می کنید خواهید دید که محتوای شما داخل بلوک ویرایشگر Classic قرار گرفته است.

می توانید مقاله تان را داخل همین بلوک ویرایش کنید. همچنین می توانید آن را به بلوک های متعدد تقسیم بندی کنید. همین امر به شما اجازه می دهد از قابلیت های ویرایشگر جدید وردپرس یعنی گوتنبرگ به بهترین شکل ممکن بهره ببرید.

آیا باز هم می توان از ویرایشگر قدیمی وردپرس استفاده کرد؟

بله شما می توانید با نصب و فعالسازی افزونه Classic Editor به  راحتی از ویرایشگر قدیمی خود استفاده کنید. بعد از فعالسازی، افزونه بلوک های جدید را غیر فعال می کند و شما می توانید از ویرایشگر قدیمی وردپرس تان استفاده کنید.

 قالب Twenty Nineteen قالب پیش فرض در وردپرس ۵٫۰:

WordPress 5.0 از قالب پیش فرضی به نام Twenty Nineteen استفاده می کند. این یکی از قالب های تایید شده وردپرس است که می توان از آن برای راه اندازی یک وبلاگ یا ایجاد سایت جدید استفاده کرد.

این قالب بر اساس قالب استارتر گوتنبرگ طراحی شده و این موضوع بدین معنی است که شما می توانید آن را به راحتی با ویرایشگر جدید به کار ببرید. این  قالب دارای طرح مینیمالیستی است و به شما اجازه می دهد ویرایشگر جدید را به راحتی تجربه کنید و طرح های زیبایی برای پست ها و صفحات وردپرسی تان ایجاد کنید.

 سازگاری WordPress 5.0 با قالب ها و افزونه ها:

WordPress 5.0 تغییرات زیادی در مورد راه اندازی و طراحی محتوا ایجاد کرده است.  چند وقتی است که این نسخه از وردپرس تحت فرایندهای توسعه ای قرار دارد و همین امر باعث شده است توسعه دهندگان افزونه ها و قالب ها زمان کافی برای  تست محصولاتشان با وردپرس ۵٫۰ را داشته باشند.

با اینحال اگر افزونه یا قالبی بر روی سایت دارید که به درستی کار نمی کند بهتر است از توسعه دهنده آن بخواهید قالب یا افزونه را به روز نماید.  اگر به توسعه دهنده دسترسی ندارید می توانید به طور موقت آن را غیر فعال کنید و از گزینه های جایگزین استفاده نمایید. امیدواریم این مقاله توانسته باشد اطلاعات کافی در مورد قابلیت های جدید وردپرس  ۵٫۰ در اختیارتان قرار دهد. اگر تجربه کار با این نسخه از وردپرس را دارید در بخش دیدگاه ها تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

نوشته هر آنچه که باید در مورد وردپرس ۵٫۰ بدانید اولین بار در وبلاگ وب ایده. پدیدار شد.

]]>
http://webide.ir/blog/whats-new-in-wordpress-5-0-features/feed 0