خانه / سیستم عامل لینوکس

سیستم عامل لینوکس

چگونه لاگین روت SSH را در سنت او اس ۷ فعال یا غیرفعال کنیم؟

همه ما به خوبی می دانیم که دسترسی روت در سنت او اس برای دنیای بیرون به طور پیش فرض غیر فعال شده است. این موضوع بدین معنی است که شما نمی توانید به عنوان کاربر روت از طریق SSH به طور مستقیم به سرور خود وصل شوید اما می توانید به جای آن از دستورات Sudo کمک بگیرید. با ... ادامه مطلب »

چگونه NTP server و NTP client را بر روی اوبونتو نصب کنیم؟

همانطور که می دانید NTP پروتکل شبکه است که برای همگام سازی ساعت رایانه در شبکه طراحی شده است. این پروتکل به شما اجازه می دهد ساعت کل سیستم ها در شبکه را با هم هماهنگ سازید. NTP Server زمان خود را با برقراری ارتباط با سرورهای سرتاسر جهان هماهنگ می سازد. در این مقاله قصد داریم نحوه نصب NTP ... ادامه مطلب »

چگونه فایل های لاگ بزرگ در لینوکس را مدیریت کنیم؟

اگر تا به حال سرور لینوکسی را برای بازه زمانی خاصی مدیریت کرده باشید حتما با مشکلات فایل های لاگ اشنایی دارید. یافتن این مشکلات می تواند بسیار دشوار باشد. برخی از اوقات با فایل هایی مواجه خواهید شد که صدها مگابایت اندازه دارند و حتی اندازه ان ها به چندین گیگابایت می رسد. جستجو در داخل چنین فایل هایی ... ادامه مطلب »

چگونه خطاهایی که به هنگام به روزرسانی در اوبونتو ایجاد می شود را برطرف کنیم؟

با وجود مزایای مختلفی که استفاده از اوبونتو در اختیار شما قرار می دهد اما برخی از اوقات به روزرسانی این سیستم می تواند سردرگم کننده باشد و کاربرانی که در حوزه سیستم عامل اوبونتو تازه کار و مبتدی هستند را نگران نماید. به همین خاطر در این مقاله سعی می کنیم خطاهای رایجی که در این شرایط بروز می ... ادامه مطلب »

۶ ابزاری که در لینوکس می تواند به بازیابی داده ها کمک کند

تا به حال برایتان پیش آمده است که لپ تاپ یا رایانه تان بدون هشدار قبلی صفحه نمایشش سیاه شود یا فریز گردد؟ شاید درایور شما هم دچار مشکل شده باشد. خوب در این شرایط چه کاری می توان انجام داد؟  همه این نشانه ها ممکن است بیانگر درایور خراب شده یا مشکل دار باشد. اما هیچ دلیلی وجود ندارد ... ادامه مطلب »

ابزارهایی که می توان از آن‌ها برای اسکن ویروس‌های سرورهای لینوکسی استفاده کرد

سرورهایی که به اینترنت وصل می شوند ممکن است به طور مداوم در خطر حمله قرار داشته باشند و به همین خاطر ادمین سرورها باید به طور منظم چنین  مواردی را اسکن و بررسی نمایند. با اینکه فایروال ها و به روزرسانی معمول و منظم سیستم ها می تواند گزینه دفاعی خوبی برای امن نگه داشتن سیستم ها باشد اما ... ادامه مطلب »

چگونه Puppet Master را بر روی سنت او اس ۷ نصب و راه اندازی کنیم؟

همانطور که می دانید Puppet یکی از ابزارهای مدیریت پیکربندی متن باز و فریم ورک اتوماسیون سرور است. این گزینه را می توان بر روی سیستم عامل های شبیه یونیکس و نیز ویندوز نصب کرد. Puppet به شما اجازه می دهد وظایف مدیریتی را انجام دهید و پیکربندی های صدها سیستم را از طریق یک سرور به راحتی دنبال نمایید. ... ادامه مطلب »